Zpět na domovskou stránku

Čas na jarní ošetření trávníku je tu

Také se potýkáte s mechem v trávníku, nebo se vám zdá, že je nějaký řídký a nepravidelný? Vězte, že základem celoroční péče o trávník je právě jarní vertikutace, která dokáže vyřešit mnohé. Provzdušnění a vyčistění trávníku vertikutátorem je základem na cestě k pěknému a hustému trávníku.

bližší pohled na trávník odhalí spoustu mechu a odumřelé hmoty
Když se na jaře podíváte zblízka na trávník, často se nakytne tento pohled: hodně odumřelé hmoty a mezi tím spousta mechu.

Tento článek na téma ošetřování trávníku by se dal začít anekdotou, ve které Američan obdivuje na jednom britském zámku dokonalý anglický trávník. Jeho majitel praví: „Ale to přece není nic těžkého, my se o něj pouze trošku staráme a on roste. Trávník se musí na jaře uválet, pořádně pohrabat… a pak už jen zalévat, hnojit a sekat.“ „To všechno u nás doma děláme také, ale přesto nemáme tak dokonalý trávník jako vy, Vaše lordstvo,“ odpoví na to Američan. Starý lord se zamyslí a dodá: „A děláte to také již tři sta let?“
Je to sice již starý vtip, ale je v něm i určitá zkušenost… a tou je, že dokonalý trávník chce krom sekání ještě další péči a tato péče musí být navíc cílená a dlouhodobá.

vertikutace ručními hráběmi je namáhavá a dá se doporučit jen na malé plochy
Ruční vertikutace vertikutačními hráběmi je namáhavá práce a dá se doporučit jen na malé plochy.
Mech v trávníku

Jedním z nejčastějších problémů ve vzhledu trávníku je mech. V současnosti prožívají svůj „boom“ různé chemické přípravky působící proti růstu mechu v trávnících. Když přijdete do kteréhokoliv zahradního či hobby centra, tak jich tam určitě najdete hned několik a všechny se zaručeným účinkem. Zdá se, že s „protimechy“ se doslova roztrhl pytel.
Někdy mi to dost připomíná situaci na trhu s přípravky na hubnutí. Také existuje spousta zaručených přípravků, které spolehlivě pomohou zredukovat hmotnost, ale velmi často se zapomíná na to hlavní – na výživu a pohyb. A stejné je to i s trávníkem, ten totiž také potřebuje správnou výživu a pohyb. Pokud do něj budeme sypat pořád dokola přípravky proti mechu a zapomeneme na správnou výživu (hnojení) a pohyb (mechanické odstranění všeho co v trávníku být nemá), tak se mechu v trávníku nezbavíme – stejně, jako se přebytečných kil nezbavíme jen pitím různých „hubnoucích“ čajů a koktejlů nebo polykáním všemožných tabletek.
Mech v trávníku je, stejně jako přebytečná kila, komplexním problémem, a tak i jeho odstranění musí být provedeno pomocí komplexního řešení.

pracovní ústrojí vertikutátoru
Pracovní ústrojí vertikutátoru tvoří nože na prořezávání trávníku a prsty na pružinkách, které trávník zbavují odumřelých částí.
Příčiny zamechování

Příčin toho, proč v trávníku máme více mechu než trávy, je více a působí vždy spolu. Na základě jejich poznání můžeme s mechem v trávníku bojovat, a pokud nemáme trávník skutečně na zcela nevhodném místě, tak můžeme ten boj i vyhrát.
Jednou ze zásadních příčin totiž může být, že prostě máme trávník na nevhodném místě. Na vlhkém a zastíněném místě prostě mech rád roste a nic moc s tím nenaděláte. Pokud je k tomu ještě půdní reakce kyselá a my (protože jsme třeba líní sekat) málo hnojíme, tak se není čemu divit, že mech roste jako z vody. Pokud proti mechu pravidelně používáte postřik často doporučovaným roztokem zelené skalice, tak sice docílíte toho, že mech krásně zhnědne, ale kyselosti půdní reakce jen dále přidáváte!

s vertikutátorem se dá pohodlně zvládnout i větší plocha
Práce s vertikutátorem není tak namáhavá, a proto se dá docela pohodlně zvládnout i větší plocha.

Pokud trávník pravidelně na podzim pěkně povápníte (a nemáte ho založen na rašeliništi), tak byste s půdní reakcí neměli mít příliš problémů.

Jednou z příčin zamechování či zřídnutí trávníku může být, světe div se, i přílišná reklama výrobců a zejména prodejců travních sekaček. Ti se často předhánějí v rozmanitých funkcích sekaček, a tak se často nezapomenou pochlubit i takovou funkcí (ať už se jmenuje jakkoli), při níž sekačka useknutou trávu nadrobno rozseká, nechá ležet na trávníku a trávník tím "hnojí". Někdy to může vzbudit dojem (zvláště u těch lenivějších „zahradníků“), že je to velmi pohodlné, když posekanou trávu nemusí z trávníku nikam odvážet… a když to trávník ještě k tomu pohnojí, tím lépe – nemusí alespoň kupovat drahá hnojiva a není tedy třeba činit nic dalšího, vždyť je posekáno a pohnojeno. Ale to je veliký omyl! Pokud zbytky posekané trávy zůstanou ležet v trávníku, tak ho mohou doslova udusit. Takže pokud uvedený systém používáte, je vertikutace pro váš trávník přímo životně důležitá.

při vysypávání koše vertikutátoru zjistíte, kolik zbytečného materiálu v trávníku bylo
Teprve při vysypávání koše motorového vertikutátoru zjistíte, kolik zbytečného materiálu v trávníku bylo.
Co to ta vertikutace vlastně je?

Pod tímto divným cizím slovem se skrývá vlastně jen prachobyčejné vyčištění trávníku od mrtvých zbytků organické hmoty a jeho provzdušnění. K provedení vertikutace velmi dobře poslouží na to určený nástroj, takzvané vertikutační hrábě. S nimi se ale zvládne dobře ošetřit jen poměrně malá plocha. Já bych je osobně doporučil tak na trávník v předzahrádce založené na ploše maximálně několik desítek metrů čtverečních.
Pokud bude plocha větší, vy ji chcete mít kvalitně ošetřenou a nejste zrovna Rambo, tak už se vyplatí poohlédnout se po něčem co s oblibou a nadsázkou nazývám „motorové hrábě“… ale až si je půjdete koupit nebo půjčit, tak se raději ptejte po vertikutátoru.

Vertikutátor
výsledkem vertikutace je prořezaný a vyčištěný trávník
Výsledkem práce s vertikutátorem je velmi kvalitně prořezaný a vyčistěný trávník, který po pohnojení a závlaze velmi rychle odnoží a zahoustne.

Vertikutátor je stroj, jehož hlavním pracovním ústrojím je horizontální válec vybavený noži k prořezání trávníku a zpravidla i pružně uloženými „prsty“ určenými k vyhrabání organických zbytků. Vertikutátorů je na trhu dost veliký výběr – různé šířky záběru, s pohonem buď elektrickým, nebo vybavené spalovacím motorem.
Jaký doporučit? Je to podobné jako u sekaček: čím větší trávník, tím větší stroj. Ale čím je větší stroj, tím je méně obratný při použití na menší ploše. Když je to na elektriku, tak se v lepším případě pořád vyhýbáte kabelu (v tom horším si ho rovnou přeseknete), a když je to na spalovací motor, tak je to sice nezávislé na zdroji, ale o něco hlučnější a trochou exhalací.

Koupit, půjčit nebo objednat?

Pokud máte obavu, že by koupě drahého vertikutátoru pro vás nebyla tou nejlepší investicí, když vertikutace se přeci jen neprovádí tak často jako sekání, je možné si jej půjčit nebo objednat i s obsluhou. Nevyjde to zas až tak draho a navíc nemusíte pořád „zakopávat“ o stroj, který se využije jen v krátké sezóně.
Předností vertikutátoru je, oproti vertikutačním hrábím (krom toho, že se tolik nenadřete), i to, že se dá nastavit intenzita a tím i lepší rovnoměrnost ošetření, a hlavně motorový vertikutátor trávník pěkně podélně prořeže a přinutí tak trávu aby intenzivně odnožila a tím pádem i zahoustla.

Takže nezapomeňte, že to první, co můžete na jaře udělat v boji s mechem v trávníku, je vertikutace!


Autor: Ota Beran
© 2009

Datum zveřejnění: 17. 4. 2009


Zpět na domovskou stránku
TOPlist
od 9. 11. 2009