Zpět na domovskou stránku

Sváteční dekorace - Velikonoce

velikonoční dekorace

Začínají oblíbené svátky jara - Velikonoce. Pro křesťany jsou Velikonoce připomínkou ukřižování a zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Podle keltské tradice je svátek Ostara oslavou jarní rovnodennosti. Lidé nespojující si tyto svátky s vírou mají Velikonoce nejčastěji spjaty s oslavami přicházejícího jara a teplého počasí. Tyto oslavy se nesou nejen ve znamení tradičních pokrmů, ale také tradičních symbolů.

velikonoční vajíčka - barvená v cibulových slupkách a nebo křepelčí doplňují velikonočního beránka
Velikonoční vajíčka - barvená v cibulových slupkách a nebo ta křepelčí doplňují velikonočního beránka

K symbolům velikonočních svátků patří nejen vrbové kočičky, řechtačky nahrazující zvony, které odletěly do Říma, tradiční pečivo - jidáše pro Velký pátek, kynuté mazance nebo piškotový beránek, pomlázky z vrbového proutí, ale především všemožně malovaná vejce. V různých koutech naší země se můžete setkat s rozmanitými technikami zdobení vařených vajíček či vyfouknutých vaječných skořápek. Techniky mohou být různě složité - někdo se pustí do vytváření vyškrabávaných kraslic, někdo zvolí malování voskem nebo polepování slaměnými odstřižky a jiní se spokojí s "umělými" barvami a nakoupenými obtisky.

Dejte vejce malované...

Kraslice dostávali a mnohde stále dostávají koledníci, kteří přijdou na Velikonoční pondělí vyšupat děvčata pomlázkami (jak pomlázku uplést jsme vám už radili), aby se jim i v dalším roce dařilo. U nás jsme při obdarovávání koledníků vsadili na přírodní materiály a nebo na přirozený dekor. Slepičí vajíčka nejčastěji barvím v cibulových slupkách, díky kterým získávají krásnou zlatohnědou barvu v odstínech závislých na původní barvě skořápky, na použité cibuli a době barvení. Pokud byste chtěli mít vajíčka se "vzorkem", tak stačí natrhat pár zajímavých listů na zahrádce (např. řebříček nebo pampelišku, ale pěkná je i nenáviděná bršlice), přiložit je na čistou skořápku, obalit fáčem nebo silonkou, aby listy na vajíčku dobře držely, a pak je teprve nabarvíme.
Ale můžete také využít kreativity matky přírody - již několikátý rok se my i koledníci těšíme z rozmanitosti vzorů skořápek vajec japonských křepelek - takové vajíčko stačí jen uvařit, naleštit a originál je hotov.

Vyfouknutá velikonoční vajíčka nabarvená akrylovými barvami můžete použít i jako závěsnou dekoraci
Vyfouknutá velikonoční vajíčka nabarvená akrylovými barvami můžete použít i jako závěsnou dekoraci
při výzdobě k svátkům jara nesmíme zapomenout na květiny - primulky k jaru neodmyslitelně patří
Při výzdobě ke svátkům jara nesmíme zapomenout na květiny - primulky k jaru neodmyslitelně patří

Další možností, jak vytvořit velikonoční dekoraci, je použít vyfouknutá vajíčka a akrylové barvy. I děti se při této činnosti mohou velmi dobře zabavit. Není nic složitého natřít vaječnou skořápku barvou, která vám vyhovuje. Jestliže jste výtvarně zdatní, tak můžete na vajíčka namalovat různé velikonoční symboly - ať už jde o kuřátka, zajíčky, jarní květy nebo vrbové kočičky - ale fantazii se meze rozhodně nekladou a abstraktní vzory také nejsou zapovězeny. Taková vajíčka, když je ještě přetřete bezbarvým voděodolným lakem, můžete použít i k venkovním dekoracím. Jakmile barva zaschne, navlékněte vajíčka na stužku nebo provázek a můžete jimi nazdobit své okolí.

Březová inspirace

Pokud jste v předjarním období prořezávali břízy nebo byla ve vašem okolí nějaká bříza poražena, tak není nic složitého získat materiál pro další tvoření. Z tenkých a ohebných březových větviček lze snadno vytvořit různé tvary, k jejichž fixaci je nejlépe použít tenkého vázacího drátu. Vzniklé březové věnečky můžete ozdobit podle vaší fantazie. Potřebný materiál seženete v každém hobby-marketu nebo i v některých papírnictvích - spoustu si šikovné a zkušené "tvořilky" dokáží vyrobit vlastními silami z rozmanitých materiálů. K upevnění jednotlivých doplňků můžete použít opět vázacího drátu nebo třeba tavné lepicí pistole.

velikonoční závěsné dekorace
velikonoční závěsné dekorace
velikonoční závěsné dekorace
velikonoční závěsné dekorace

Když je vše hotovo, tak nezbývá než dekorace rozmístit na vhodná místa a těšit se z přicházejícího jara.

Přeji Vám pohodové Velikonoce!


Autor: Anna Marcinková
© 2011

Datum zveřejnění: 20. 4. 2011


Zpět na domovskou stránku
TOPlist