Zpět na domovskou stránku

Vánoční výzdoba trochu jinak

vánoční aranžmá

Vánoční aranžmá do květinových truhlíků zvládnete svépomocí snadno, rychle a levně. Inspirujte se následujícími řádky, určitě budete s výsledkem svého úsilí spokojeni a vaše okolí bude vaši vánoční výzdobu obdivovat. Přečtěte si něco o tom jak je to jednoduché.

Surfinie už dávno spálil mráz…
Surfinie už dávno spálil mráz…

Také jste ostříhali surfinie a lobelky zničené mrazem a netěší vás pohled na truhlíky plné vyžilého substrátu. Využijte truhlíků s hlínou k vytvoření jednoduchého vánočního aranžmá, které ozdobí váš dům přes celé Vánoce a vydrží až do Nového roku. Je to určitě lepší než hlínu z truhlíků hned vysýpat, truhlíky uklízet do sklepa a celou zimu se dívat na prázdná okna či držáky truhlíků na balkóně. Nic moc k tomu nepotřebujete a vůbec to není složité. Pokud už jste vyžilý substrát vysypali na kompost, nezoufejte, pro aranžování ho můžete nahradit třeba obyčejným pískem, kterého trochu určitě někde seženete.

Na vánoční výzdobu truhlíků je třeba nejdříve sehnat vhodný přírodní materiál. Stačí si vzít s sebou na procházku do kapsy nůžky na stromky. Pak už se stačí jen rozhlížet okolo sebe s očima dokořán a popustit trošku uzdu fantazii co že by se mohlo do vánočního aranžmá v květinovém truhlíku hodit a sbírat a sbírat. Materiálu je potřeba poměrně hodně, takže těch procházek asi bude muset být více. Pokud je na sběr materiálu chvat, vyrazte k lesu či na zahradu raději autem.

…lobelky již také vzaly za své. Muškáty i bouganvilea jsou už dávno zazimovány.
…lobelky již také vzaly za své. Muškáty i bouganvilea jsou už dávno zazimovány.
Truhlíky zdobí celý advent i vánoční svátky a vydrží až do nového roku.
Truhlíky zdobí celý advent i vánoční svátky a vydrží až do nového roku.
Stálezelený základ…

Základem výzdoby bude určitě cokoliv stálezeleného, takže se určitě v první řadě soustředíme na větévky jehličnanů – klestí, jak se u nás říká. Můžete použít větvičky prakticky každého neopadavého jehličnanu od obyčejného lesního smrku borovice přes jedli a douglasku až po ty zahradní a méně časté jako jsou jejich „stříbrné“ kultivary, jako je třeba stříbrný smrk (Picea pungens), jedle (Abies procera ‘Glauca‘) či dokonce exotický cedr (Cedrus atlantica ‘Glauca‘). Na zahradě se krom exotičtějších jehličnanů – zeravů (Thuja), cypřišků (Chamaecyparis), Cypřišovců (Cupressocyparis) a jalovců (Juniperus), jež mohou ozvláštnit výslednou kompozici, dá najít více vhodných stálezelených rostlin od zimostrázu (Buxus), mahonie cesmínolisté (Mahonia aquifolium), která právě v tomto čase zbarvuje svoje listy do červena podobně jako proslulá vánoční hvězda (Euphorbia pulcherrima). Rozhodně nesmíte zapomenout ani na tradiční vánoční rostlinu anglosaských národů cesmínu (Ilex aquifolium), jejíž červené kuličky plodů samičích rostlin dokážou prozářit jakoukoli výzdobu. Ani česká tradiční vánoční rostlina jmelí (Viscum album) by neměla při vánoční výzdobě chybět. Můžete využít i ty méně tradiční a přece krásné rostliny jako je třeba janovec metlatý (Citiscus scoparius), jehož hranaté stálezelené větvičky dovedou krásně orámovat výslednou kompozici a přitom ho můžete snadno ustřihnout na suché mezi vedle kdejaké silnice.

Sestavení kompozice není příliš složté…
Sestavení kompozice není příliš složté…
…dozdobí barevné plody
…a výsledek stojí za to.
…a výsledek stojí za to.

Za ozdobu zeleného základu poslouží jakékoliv barevné plody, které v tuto dobu najdeme – šípky, jeřabiny, červené plody skalníků (Cotoneaster) či hlohyně (Pyracantha). Rovněž mnoho rostlin může být i v usušené podobě velmi atraktivní. Mohou to být lata různých vzrostlých trav, okolíky mrkvovitých (Apiaceae), štětka planá (Dipsacus fullonum), kterou najdeme na suchých a neobdělávaných místech za vesnicí, kam se rozšířila ze zahrad. Do aranžmá je možno přidat různé zajímavé šišky a ještě hromadu dalších věcí. Určitě spoustu dalších vhodných přírodnin objevíte při svých procházkách přírodou.

Po příchodu domů už stačí jen základ větviček zapíchat do hlíny či písku v květinovém truhlíku a po umístění na své místo jen doaranžovat doplňky, které celou kompozici „rozsvítí“ ať už to budou různé barevné plody, nebo dáte přednost pozlacenému jmelí či umělé vánoční hvězdě z čínské tržnice. To už nechám na vašem vkusu.

Přeji Vám, ať se Vám vánoční výzdoba podaří a dobrý pocit z vlastnoručně vyrobené výzdoby doplňuje pohodu vašich Vánoc.


Autor: Ota Beran
© 2011

Datum zveřejnění: 17. 12. 2011


Zpět na domovskou stránku
TOPlist