Zpět na domovskou stránku

Vánoční výzdoba do květinových truhlíků, ale nejen do nich

Odkvetly vám lobelky, surfinie, či jiné ozdoby vašeho balkónu a vy koukáte na truhlíky, ve kterých je jen vyžilý substrát a zbytky rostlin? Nezoufejte! Přečtěte si a prohlédněte malou inspiraci, jak ten smutný pohled snadno změnit na pěknou předvánoční a vánoční výzdobu.

Červená vánoční hvězda dodá atraktivnosti, co ja tom že je jen umělá
Červená vánoční hvězda dodá atraktivnosti, co ja tom že je jen umělá.

Truhlíky se substrátem po likvidaci pěstovaných letniček, které mnohdy ještě do počátku prosince kvetly, ale pak je skolil první větší mráz, se mohou stát velmi výhodným základem pro vánoční výzdobu. A nemusí to nic anebo skoro nic stát. Tedy pokud nepočítáte náklady na vlastní práci. Ale kdo by přepočítával na peníze úsilí, které má přinést trochu estetiky a krásy na okno, balkón či terasu, tedy místa, kde máme truhlíky s květinami běžně umístěny.

Na výzdobu truhlíků se hodí kombinace různých větviček a dalších přírodnin
Na výzdobu truhlíků se hodí kombinace různých větviček a dalších přírodnin.
Co je podkladem?

Pokud jde o základ, není nic jednoduššího, než se překotně nezbavovat starého substrátu, co zůstal po pěstování, ale pouze ostříhat zbytky květin, kterým mráz nemilosrdně ukončil jejich letošní životní cyklus. Substrát pak lze výhodně a levně využít namísto aranžovací hmoty. A ještě to má velikou výhodu, že některé aranžované přírodniny v prostředí vlhkého substrátu vydrží déle než v aranžovací hmotě, kterou byste museli draho nakupovat.

Chvojí je základem

Použít na aranžmá se dá ledaccos, co se dá v přírodě v období končícího podzimu nalézt. Základem a „kostrou“ bude určitě chvojí některého z neopadavých jehličnanů. Můžeme použít smrkové a nebo jedlové - ty se zpravidla najdou leckde v lese na hromadách jako odpad po těžbě. Pokud máme možnost si na zahrádce ustříhnout nůžkami na stromky něco exotičtějšího, tak rozhodně neváháme. Každé zpestření je vítané. Můžete využít větviček stříbrných smrků, jedlí, ale třeba i různé kultivary dalších jehličnanů, např. thují, cypřišků, cedrů... Záleží na tom, co máte na zahradě, nebo čím je vás někdo ze sousedů ochoten podarovat.

Řekli byste, že sušené květenství dobromysli může být hezkým doplňkem dekorace?
Řekli byste, že sušené květenství dobromysli může být hezkým doplňkem dekorace?
Stálezelené rostliny jsou doplněním
Vánoční aranžmá nemusí být jen zapíchané v truhlíku. Co takhle vázička s pěkně vybarvenou mahonií a několika větvičkami stříbrného cedru
Vánoční aranžmá nemusí být jen zapíchané v truhlíku. Co takhle vázička s pěkně vybarvenou mahonií a několika větvičkami stříbrného cedru.

Chvojí se dá velmi elegantně doplnit stálezelenými rostlinami, které se na zahrádkách běžně vyskytují. Může to být například zimostráz (Buxus), mahonie cesmínolistá (Mahonia aquifolium), případně pravá cesmína (Ilex). Právě pichlavá cesmína je oblíbenou vánoční rostlinou v anglosaských zemích. Bez vánoční výzdoby z větviček ozdobených nejen pichlavými lesklými lístky cesmíny, ale i malými červenými kuličkami plodů si tam nedovedou Vánoce vůbec představit. Cesmína se dostala i do dekorů všeho co souvisí s Vánocemi od balicích papírů až po sváteční ubrusy. Další zajímavou rostlinou, která je odjakživa spojena pro změnu s našimi Vánocemi a které bychom se neměli v aranžování nikterak vyhýbat je jmelí (Viscum album).

Nejen plody jsou ozdobou

Už byly zmíněny barevné kuličky cesmíny, ale dají se použít i další plody, které jsou pěkně barevné a dovedou celou kompozici přírodnin oživit a „rozsvítit“. Například i docela obyčejná šípková růže se svými červenými šípky může být velikou ozdobou. Nemusí to být jen barevné plody, ale i různé zajímavé šišky dovedou doplnit aranžmá. Pokud jste si nechali z léta nějaké další nasušené přírodniny, můžete je s výhodou rovněž využít. Květenství spousty rostlin mohou být velmi dekorativní. Dá se použít skoro vše, od trav, přes různé okolíky mrkvovitých až po uschlá květenství štětky plané. Pokud chcete truhlík dozdobit, můžete zkusit třeba i umělou „vánoční hvězdu“ koupenou za pár korun v květinářství. Záleží na tom, co všechno se vám povede sehnat, a pak už je jen na vašem vkusu a fantazii, jak to všechno poskládáte.

Přeji, ať se vám výzdoba povede!


Autor: Ota Beran
© 2010

Datum zveřejnění: 7. 12. 2010


Zpět na domovskou stránku
TOPlist