Zpět na domovskou stránku

Květiny do truhlíků samozavlažovacích i jiných

Nevíte co na léto do truhlíků. Nyní sice sezóna končí, ale přemýšlet o tom, co příští rok dát nejen za okna a do truhlíků, můžete už dnes. Nechť je vám následující článek takovou malou inspirací.

Surfinie jsou velmi vděčnými obyvatelkami truhlíků na balkónech a předokenních truhlících.
Surfinie jsou velmi vděčnými obyvatelkami balkónových a předokenních truhlících.

Když jsme po události, které se u nás navyklo říkat sametová revoluce, mohli i my neprověření začít jezdit do Rakouska, Německa a ti movitější ještě dál do Švýcarska, začali jsme my milovníci krásy rostlin obdivovat balkóny domů pod Alpami přetékající vodopády převislých květin ponejvíce převislých muškátů. Bylo to něco úžasného a u nás předtím nevídaného. Nakonec ta móda dospěla až k nám a my máme možnost vidět, s jakým vkusem se s truhlíkovou módou přetékajících květin vyrovnáváme my v krajině pod bradavicí na hladkém čele České tabule, co ji už od nepaměti nazývají Říp. Nutno přiznat, že zkušenosti jsou různé. Kladné i odstrašující. Mnozí importéři alpských balkónů vypadají se svými honosnými výtvory v naší malebné venkovské krajině plné vesniček s chaloupkami jako příslovečná pěst na oko. Jinde se s požadavky estetiky vyrovnali více s citem a muškáty našich babiček, nahradily ty převislé v míře nepřehnané a celá kompozice může přinášet harmonický pohled. Inu někdo má vkus, cit a umírněnost, jiný zas peníze a jen málokdy se tyto vlastnosti sejdou pohromadě.

Nahoře rozkvetlý tymián za ním rozmarýn a v pozadí muškáty obyčejné i převislé, není to hezký (a voňavý) pohled?
Nahoře rozkvetlý tymián za ním rozmarýn a v pozadí muškáty obyčejné i převislé, není to hezký (a voňavý) pohled?
Jaké rostliny?

Že se v truhlících nemusí pěstovat jen převislé muškáty a že se do nich hodí spousta dalších květin je naprosto nabíledni. Že to může být nejen pastva pro oči, ale i pro jiné smysly je také zřejmé. Takže jaké truhlíky si vybrat a co do nich zasadit? To může být velmi různé. Mohou to být různé letničky lobelky, petunie, či surfinie. Mohou to být muškáty převislé i nepřevislé. Do truhlíků za okno kuchyně můžete zasadit bylinky například rozmarýn, tymián či bazalku, co nejen krásnou zelení oblaží oko, ale vůní potěší nos a při použití do jídla přenesou požitek i do chuťových pohárků dutiny ústní. Požitek naprosto dokonalý a multismyslový. V truhlíku se dá za pomoci pár zakrslých jehličnanů a několika skalniček a pár zajímavých kamenů vytvořit „miniskalka“, která je nenáročná na ošetřování a dokáže potěšit nejen v létě ale díky stálezelenosti jehličnanů i v zimě. Vrcholem nenáročnosti truhlíkové módy může být i pár netřesků souhvězdí, jejichž složených růžic dovede vykouzlit symbol jednoduché krásy a harmonie.

Bouganvilea nemusí ani kvést aby byla v truhlíku ozdobou
Bouganvilea nemusí ani kvést aby byla v truhlíku ozdobou
Jaké truhlíky?

Pro rostliny, které vprostřed léta vyžadují vydatnou zálivku, se vyplatí samozavlažovací truhlíky. Aniž bych chtěl dělat jakoukoliv reklamu komukoliv, takže nebudu jmenovat. Nejlepší samozavlažovací truhlíky jsou ty, které pomocí plochých knotů sají vodu z „podtruhlíku“ (podmiska se mi v tomto případě příčí jako slovo použít) který slouží jako poměrně objemná zásobárna vody. Má to tu velkou výhodu, že pokud se to s množstvím těch knotů nepřežene, nemělo by dojít k přemokření substrátu a zahnívání kořenů rostlin. Další velká výhoda je, že objem toho „podtruhlíku“ je dost velký na to, aby rostliny nějakou dobu v truhlíku vegetily, aniž by je bylo potřeba zalévat. Pokud jsou v truhlíku rostliny, které nějaké to sucho snesou, tak není tolik knotů potřeba a v případě takových netřesků není třeba samozavlažovací truhlík vůbec použít.

Rozkvetlé truhlíky mohou zdobit ledaccos, v tomto případě zábradlí jednoho z kanálů v kterémsi nizozemském městě.
Rozkvetlé truhlíky mohou zdobit ledaccos, v tomto případě zábradlí jednoho z kanálů v kterémsi nizozemském městě.
Jaké stanoviště?

Stanoviště truhlíků bývá nejčastěji na držáku za oknem, nebo na zábradlí balkónu. Kam to okno nebo balkón směřuje, to dokáže do značné míry ovlivnit druh pěstovaných rostlin. Ne každý druh snáší jižní expozici s prudkým poledním sluncem, i když třeba právě netřesky dovedou bez větších problémů zvládnout i tu. Východní nebo západní strana je pro většinu pěstovaných rostlin vhodnější. Severní strana nebývá v létě, kdy je venku světla dost, takovým problémem jako ta jižní, ale najdou se květiny, které prospívají i tam. Určitě si s tím dokážete poradit.

Takže přeji už od příštího roku každý další s okny ozdobenými truhlíky s květinami!


Autor: Ota Beran
© 2010

Datum zveřejnění: 5. 9. 2010


Zpět na domovskou stránku
TOPlist