Zpět na domovskou stránku

Na návštěvě mezinárodních veletrhů
Techagro - Animal Vetex - Silva Regina

do areálu BVV zamířilo letos přes 100 tisíc návštěvníků
Do areálu BVV zamířilo letos přes 100 tisíc návštěvníků.

Ve středu 24. března 2010 jsme se vydali do Brna, abychom se připojili k desetitisícům návštěvníků, kteří se přijeli podívat na to, co nového nabízí české i zahraniční firmy pro zemědělce. Samozřejmě jsme se těšili i na expozice hospodářských zvířat a soutěžní přehlídku holštýnského skotu, která ten den měla proběhnout.

expozice masného skotu
Expozice masného skotu se těšila hojné návštěvnosti.

Letos v březnu se při mezinárodních veletrzích Techagro - Animal Vetex - Silva Regina na brněnském výstavišti opět měli příležitost prezentovat firmy, které přináší techniku, technologie a služby nejen pro zemědělství a lesnictví. Nechali jste se naším předchozím článkem nebo jakoukoliv jinou pozvánkou k návštěvě inspirovat? My jsme se na výstaviště vydali ve středu a rozhodně jsme té cesty nelitovali, i když jsme v žádném případě neměli šanci projít všechny expozice. Proto vám nyní přinášíme stručný pohled na to, co jsme stihli navštívit.

holštýnky v době odpočinku
Holštýnky v době odpočinku.

V letošním roce se v Brně sešlo přes sto tisíc návštěvníků z celého světa, aby navštivili expozice více jak sedmi stovek vystavovatelů z více než dvaceti zemí. Návštěvníky zejména zajímaly novinky v nabídce, ať už šlo o zemědělské a lesnické stroje, technologické linky na zpracování všemožných zemědělských a lesnických produktů, technologie pro chov hospodářských zvířat... a nesmíme zapomenout na hospodářská zvířata, která se také těšila hojné návštěvnosti.

Nejlepší krávou přehlídky se stala Azalka z farmy "Rolnička" Lipanovice
Nejlepší krávou přehlídky se stala Azalka z farmy "Rolnička" Lipanovice.
Soutěžní přehlídka holštýnských krav a jalovic

Letošní soutěžní přehlídky se zúčastnilo třicet krav a jalovic od devíti vystavovatelů. Nesnadné úlohy rozhodčího soutěže se s profesionalitou sobě vlastní úspěšně zhostil pan Rostislav Škrabal, bonitér holštýnského skotu z Českomoravské společnosti chovatelů a. s. (ČMSCH a. s.). Po výběru vítězek jednotlivých kol došlo na rozhodnutí, jehož výsledkem bylo vyhlášení nejlepší jalovice, nejlepší krávy a krávy s nejlepším vemenem.

kráva s teletem
Krávy s telaty byly častým motivem fotografií.

Nejlepší jalovicí se stala dcera býka Baxter z farmy Skalička. Nejlepší krávou byla vyhlášena Azalka (o. Stormatic) z farmy "Rolnička" Lipanovice. A krávou s nejlepším vemenem se stala prvotelka po býku Bolton z farmy Skalička. Zvláštní cenu - za dlouhověkost - si z Brna odvezla kráva Dobronín Filomena z Dobrosevu a. s., která všechny přihlížející zaujala mimo jiné i velmi neobvyklým zbarvením.

limousinská jalovice Emma ze Svaté Kateřiny
Limousinská jalovice Emma ze Svaté Kateřiny získala stříbro.
Expozice masného skotu

Soutěžní přehlídka masného skotu proběhla již v úterý, a tak jsme se mohli krásnými zvířaty pokochat pouze při prohlídce v kotcích umístěných na venkovní ploše před pavilonem. Středa byla slunečným dnem, a tak jsme si mohli celou expozici v klidu projít, stejně jako velké množství dalších návštěvníků.

ovce s jehňaty
Ovce s jehňaty se těšily pozornosti nejenom nejmladších návštěvníků.

Jelikož jsem v úterý dostala krásnou zprávu: "Jsme druhý!", tak bylo celkem jasné, kterou jalovičku budu mezi vystavovanými zvířaty hledat. Byla to Emma ze Svaté Kateřiny z Farmy Kateřina pana Adolfa Loose, která se mezi limousinskými jalovicemi umístila na velmi pěkném druhém místě.

kanec
Ani kanci si nemohli stěžovat na nezájem návštěvníků.
Ovce, kozy a prasata

Ale nejen skot a stroje měli návštěvníci možnost spatřit. Početné skupiny se vystřídaly i u expozicí ostatních hospodářských zvířat. U ovcí, koz a prasat bylo možné si prohlédnout jak plemenice s mláďaty, tak plemenné samce. Zvířata byla i navzdory okolnímu ruchu naprosto v pohodě, a když přišla únava po předvádění se divákům, nic nemohlo zabránit tomu, aby si prostě dala "šlofíka".

Když se výstavní den nachýlil ke konci, uvědomili jsme si, co všechno jsme ve shonu všemožných povinností nestihli navštívit. Inu, nezbývá nám, než počkat si zase dva roky a doufat, že příště se nám podaří navštívit a zdokumentovat větší část této jedinečné události. A budeme se těšit na shledanou.

Na samostatné stránce si můžete prohlédnout fotogalerii z veletrhu.

Autor: Anna Marcinková
© 2010

Datum zveřejnění: 14. 4. 2010


Zpět na domovskou stránku
TOPlist