Zpět na domovskou stránku

Postel na pláži, aneb nebojte se obrazové tapety

Také už jste někdy zatoužili pravidelně uléhat na prosluněné pláži lemované překrásnými palmami. Nebojte se, nemusíte se hned stěhovat do Karibiku, ani na Jadranské pobřeží. Tuto iluzi plážové atmosféry vám velmi dobře zprostředkuje i obrazová tapeta.

Nejdříve je potřeba do zdi schovat všechna potřebná vedení…
Nejdříve je potřeba do zdi schovat všechna potřebná vedení…

Obrazové tapetě jsem se doma dost bránil s poukazem na to, o jaký jde kýč a ten, kdo si ho domů pořídí je zaručeně nezralá osobnost. Nezralá osobnost se přihlásila v podobě dcery. Protože to bylo její velké přání, a co by tatík pro dcerku neudělal, nezbývalo než podlehnout a rekonstrukci bytu, spojenou s vyhrazením jeho části pro pokoj dospívající dcerušky, zakončit tapetováním stěny tak, aby byla uspokojena její touha po mořském břehu ve stylu pirátů z Karibiku a já měl konečně taky pokoj (mně stačí i bez obrazové tapety).

Co dělat když se neubráníte?
Poté, co je krásně vyštukováno a „vyštětkováno“ vápnem, je třeba ošetřit zeď penetrací
Poté, co je krásně vyštukováno a „vyštětkováno“ vápnem, je třeba ošetřit zeď penetrací

Přiznám se, že moje obrana tapetě nebyla vyzbrojována pouze poukazy na to, o jaký se vlastně jedná kýč, ale také obavou z toho, že bych mohl skočit z okna, kdyby to nedopadlo zcela podle mých představ (což je věčná obava nás perfekcionistů). Když byla tapeta zakoupena a objevila se doma, nedalo se již příliš poukazovat na to, že pod tapetu přece musí být perfektně připravená rovná stěna bez jakýchkoli hrbolů hrubosti a nerovností. Ona jedna taková v pokojíčku skutečně byla, protože po natažení mnoha potřebných kabelů, rozvodů a vodovodů, bylo konečně vše pod omítkou a krásně dohladka „přeštukováno" a dvakrát po sobě „vyštětkováno“ běloučkým vápnem. Na chvíli jsem sice ještě zaujal mohutnou kruhovou obranu s poukazem na kabel koukající ze zdi plánovaný k budoucí lampičce nad postelí, ale i poslední linie kruhové obrany padla s odzbrojujícím úsměvem dcery a její odpovědí: „S tím ty si určitě nějak poradíš.“ Kapituloval jsem! „Tak já to tady nalepím.“ Jiné rozhodnutí ani nemohlo padnout, protože z přístupu a výsledku práce většiny řemeslníků dostávám osypky, a jiné než dokonale prověřené doma pracovat nenechávám. A tapetáře jako na potvoru žádného prověřeného nemám, a tak jsem se musel v tapetáře proměnit sám.

Po vytapetování zůstal pod tapetou pruh bílé zdi…
Po vytapetování zůstal pod tapetou pruh bílé zdi…
Hladká a rovná stěna je základem

Jak už jsem uvedl na prvním místě, je kvalita vytapetování určena kvalitou podkladové plochy. Samozřejmě, že se dá nerovná plocha přetapetovat obrazovou tapetou, ale nikomu to nedoporučuji. Po celou dobu její životnosti se budete soustředit na zneklidňující nedokonalosti namísto toho, abyste dali přednost uklidňující kompozici rajské krajiny, kterou jste si vybrali na zeď. Jedinou výjimkou by snad mohla být obrazová tapeta skalní stěny Mount Everestu nebo Mattehornu, která také není ideálně rovná, ale vězte, že díky univerzální platnosti zákona schválnosti by vám určitě nerovnost vyšla do plochy blankytně modré oblohy bez mráčku, a tak raději přípravu hladké stěny nepodceňujte a věnujte jí veškerou možnou péči, protože začínat nějakou práci, když vím, že byla odfláknuta příprava snad ani nemá cenu.

Tapetu dole ohraničila rákosová rohož a lampičku nad postelí „kryje“ plážová stříška. Postel pro piráta z Karibiku je připravena.
Tapetu dole ohraničila rákosová rohož a lampičku nad postelí „kryje“ plážová stříška. Postel pro piráta z Karibiku je připravena.
Důležité je rozměření

Obrazová tapeta má na rozdíl od obyčejné jednu nevýhodu, nedá se nastavovat. Proto musíte vybírat podle rozměrů a podle kompozice obrazu. Pokud je menší stěna může být obraz ode zdi ke zdi. Pokud je stěna veliká, tapeta zabere jen část její plochy, pak se musíte rozhodnout co s tím zbytkem a jestli tapetu olištovat, či nikoli. Zkrátka domyslet jak to všechno bude vypadat. Na jednu věc je při rozměřování třeba dát naprosto maximální pozornost – na vodorovnost, není nic hroznějšího než když hladina ať už moře nebo jezera není vodorovně, To se pak už nedá vylepšit naprosto ničím.

Detail rákosové stříšky nad lampičkou.
Detail rákosové stříšky nad lampičkou.
Když nevíte kudy kam, přečtěte si návod!

Návod k tapetě si rozhodně přečtěte, i když si nemyslím, že se v něm dozvíte něco nového, ale co když přece jen? Já doporučuji nespoléhat na lepidlo, které je k tapetě přiloženo, protože ho nemusí být dost a pak nastane problém. Je lépe si rozdělat o něco více lepidla na tapety, které si raději přikupte, než potom špekulovat: „Čím ten poslední čtverec přilepím?“ Aby lepidlo tolik neubývalo, rozhodně řádně proveďte pořádnou penetraci nejlépe nějakým akrylátovým přípravkem (Sokrat ap). Penetrace učiní stěnu homogenní a stejnoměrně nasákavou nebo spíš nenasákavou. To, že si musíte dát dobrý pozor, aby jednotlivé díly obrazu tapety na sebe navazovaly, snad ani nemusím zdůrazňovat. To dá rozum. Pak už zbývá jen natřít, přehnout, nechat nasáknout lepidlem a přilepit. Po přilepení vyhnat bubliny pod tapetou ven kartáčem nebo smetákem a pokračovat dalším dílem. Po nalepení a uschnutí se zaříznou a začistí okraje a olištuje (anebo taky ne) podle toho jak to máte promyšleno.

Držím palce, ať se vám tapetování povede.


Autor: Ota Beran
© 2010

Datum zveřejnění: 11. 2. 2010


Zpět na domovskou stránku
TOPlist