Zpět na domovskou stránku

Jak se postarat o živý vánoční stromek v nádobě

Nejdůležitější je stromek v nádobě dobře zalévat a nenechat ve vytopené místnosti příliš dlouho.
Nejdůležitější je stromek v nádobě dobře zalévat a nenechat ve vytopené místnosti příliš dlouho.

Také jste si letos dopřáli živý vánoční stromeček v květináči a nyní po Vánocích nevíte, co s ním přesně provést, aby přežil. Vypadalo to lákavě, když jste kupovali stromek na letošní Vánoce, ale nějak vám k němu zapomněli dát přesný návod, jak se k vánočnímu stromku v nádobě chovat po Vánocích, aby se dožil i těch příštích. Přečtěte si jaká je správná péče o živý vánoční stromek v nádobě.

Začalo to nevinně. Navštívili jste hobbymarket, nebo třeba zahradnictví na kraji města a zaujala vás myšlenka, zpestřit si Vánoce stromkem, co nevydrží jen ty jedny jediné Vánoce. Říkali jste si: Tentokrát to nebude stromek uříznutý na plantáži vánočních stromků, ani umělý, co musíme každý rok vytahovat odněkud ze skříně či z půdy zabalený v igelitovém pytli a musíme ho nejdřív osprchovat, aby se spláchnul prach usazený za celý ten dlouhý rok skladování. No jo, ale co s ním po Vánocích, aby se dožil i těch příštích.

Zalévat, zalévat, zalévat…
Poté co nazdobený stromek provoní Vánoce vůní jehličí, je třeba s ním spěchat z vytopené místnosti alespoň na studenou světlou chodbu.
Poté co nazdobený stromek provoní Vánoce vůní jehličí, je třeba s ním spěchat z vytopené místnosti alespoň na studenou světlou chodbu.

Jak postupovat při stěhování stromku do obýváku radil článek: Živý vánoční stromek vám přinese tu pravou atmosféru Vánoc. A jak postupovat, když už stromek stojí v obývacím pokoji? Stromek vsazený do pěstební nádoby hlavně dobře zaléváme. Je nutné si uvědomit, že stromek venku v přírodě je v zimním období v klidu, kdy odpočívá, i když je stále zelený, protože jeho jehličí neopadává. A právě proto, že jehličí neopadává, tak odpařuje poměrně dost vody. Odpařuje jí o to více oč je vyšší teplota a nižší vlhkost v okolí stromku. Vysoká teplota (zvláště na zimní období) a nízká vlhkost je přesně to, čeho se vašemu živému vánočnímu stromečku v obýváku dostává v míře více než vrchovaté. To je důvodem, proč ho pilně zalévat a pospíchat s ním po vánočních svátcích co nejdříve ven.

Neprobudit!

Naším hlavním úkolem je totiž stromek neprobudit ze „zimního spánku“. Stále musíme mít na mysli, že stromek je živý organismus a jeho přizpůsobivost je jen omezená. Proto se musíme přizpůsobovat venkovním přírodním podmínkám, postupovat citlivě a s rozmyslem. Pokud byste se stromečkem hned po vánočních svátcích nechvátali do venkovního prostředí, vystavujete ho nebezpečí, že začne rašit a potom by mohl hůře snášet přemístění ven. Když byste ho nechali například na chladné chodbě, tak vyraší dlouhými řídkými a neduživými výhony, které ho nebudou příští rok příliš zdobit. Proto si pamatujte, pokud je venku mráz tak stromek po svátcích přestěhujte na tři až pět dní na studenou chodbu a pak ven.

Stromek může ještě nějakou dobu dělat parádu někde na terase, či balkónu.
Stromek může ještě nějakou dobu dělat parádu někde na terase, či balkónu.
Aklimatizace

Teplotní rozdíly deset až dvanáct stupňů Celsia při dostatečné zálivce neznamenají žádné nebezpečí. Takže když je venku pět nebo sedm stupňů nad nulou jako je tomu letos, stačí stromek přenést na dva, tři dny do světlé chodby s teplotou okolo deseti dvanácti stupňů. Po této aklimatizaci je nejlépe stromeček dát co nejrychleji do venkovního prostředí, kam patří. Nikde není psáno, že nemůže dělat parádu až do Nového roku nebo do Třech králů. Ale venku na terase či na balkóně! Až skončí jeho období parády, je dobré vyčíhat si dobu, kdy není půda zmrzlá a květináč umístit na zahradě nejlépe někam do stínu a zarýt do záhonu, nebo alespoň jeho květináč částečně zapustit a přihrábnout shrabaným listím a přikrýt klestím, aby se listí nerozfoukalo. Pokud se vám všechno tohle povedlo, aniž by stromeček začal rašit, je vyhráno! Stromek pak na léto umístíte do polostínu, budete zalévat a můžete těšit na další Vánoce se „starým známým“… jen o něco větším a krásnějším.

Přeji Vám hodně štěstí pod živým vánočním stromkem.


Autor: Ota Beran
© 2011

Datum zveřejnění: 31. 12. 2011


Zpět na domovskou stránku
TOPlist