Zpět na domovskou stránku

Dicentra spectabilis neboli srdcovka nádherná

srdcovka nádherná (Dicentra spectabilis) probouzející se ze zimního spánku
Kdo má srdcovku nádhernou (Dicentra spectabilis) na zahrádce, tak může na počátku jara pozorovat, jak začíná vyrážet ze země a těšit se na její krásu.

Měsíc uběhl a my vám přinášíme správnou odpověď na aprílovou hádanku, a ta zní: srdcovka nádherná (Dicentra spectabilis). Je to oblíbená trvalka, jejíž exotickou něžnou krásu můžeme často obdivovat nejenom na zahrádkách našich maminek a babiček. Ačkoliv se dnes zdá, že už není v zahrádkách vidět tak často jako v dobách dřívějších. Snad je to tím, že křehká krása jejích drobných květů je často doslova „přeřvána“ výsadbami nových ještě barevnějších a ještě plnokvětějších a mnohem nápadnějších kultivarů květin. Pak se nám může stát, že si ani nevšimneme, jak je krásné, když počátkem dubna začíná rašit.

Srdcovka nádherná (Dicentra spectabilis) je rostlinou z čeledi zemědýmovitých (Fumariaceae) původem z východní Asie. Snad i proto se v mé zahradě nachází v její východní části ve společnosti takových rostlin jakou je metasekvoje čínská (Metasequoia glyptostroboides), jinan dvojlaločný (Ginkgo biloba), deštníkovec neboli pajehličník přeslenatý (Sciadopitys verticillata) či ostrolistec kopinatý (Cunninghamia lanceolata).

Srdcovky sice pochází z východní Asie, ale ta moje konkrétní pochází ze smetiště za naší zahrádkářskou osadou. Nejspíš se některému z „takyzahrádkářů“ již nezdála ani nádherná, jak napovídá její český druhový název, ani vznešená, jak napovídá název latinský… a tak šup s ní na smetiště. Srdcovka je ale v našich podmínkách docela životaschopná, a protože nedošlo k jejímu úplnému zasypání, tak se na smetišti uchytla. Mně se jí zželelo, a tak se stala milou ozdobou mého „východního koutku“.
Mimochodem takové vyhazování rostlinných zbytků na různá smetiště je opravdu „bohulibá“ činnost, jíž zahrádkáři nemalou měrou přispívají k rozšiřování biodiverzity a zanášení nepůvodních druhů flóry do naší přírody. Ale o tom snad až někdy příště.

kvetoucí srdcovka nádherná (Dicentra spectabilis)
Na kvetoucí srdcovku nádhernou je vskutku nádherný pohled.
Srdcovka je nenáročná

Srdcovka dobře snáší jak slunce, tak i polostín. Má ráda humózní a výživnou, ale při tom propustnou a přiměřeně vlhkou půdu. Já jsem ji umístil do stínu ke plotu, aby byla při rašení chráněná před jarními studenými větry a zdá se, že se i s větším přistíněním dobře vyrovnává a každý rok bohatě kvete.
Jen je třeba ji trošku hlídat, protože jí škodí jak nadměrná vlhkost, tak velké sucho. Ale jinak je opravdu nenáročná na jakékoliv další opečovávání (to jí někdy může spíš uškodit), například nějaké ohrabávání a okopávání je její hrob. Vzhledem k tomu, že poměrně mělce koření, tak při tom dochází k poraňování jejích křehkých dužnatých kořenů. Takže je to vlastně ideální rostlina pro nás, „líné“ zahrádkáře.

Srdcovka je toxická

Srdcovka je sice jedovatá... ale ruku na srdce, co z toho, co pěstujeme na zahradě pro okrasu, není. Obsahuje některé toxické alkaloidy, nejčastěji se uvádí protopin a sanguinarin. Ovšem, pokud byste se náhodou chtěli zbavit například nepohodlného životního partnera, tak vězte, že existují mnohem lepší a účinnější prostředky, a to i mezi těmi, které vám rostou na zahrádce.

ostrolistec kopinatý (Cunninghamia lanceolata)
Jedním ze sousedů té mojí srdcovky je ostrolistec čínský (Cunninghamia lanceolata).
Srdcovka je nádherná

V zahradách se pěstují i jiné druhy srdcovek například Dicentra cucullaria, Dicentra scandens, Dicentra eximia, Dicentra peregrina, Dicentra formosa. Všechny jsou krásné, ale co je to všechno platné ta opravdu nádherná je jen jedna - srdcovka nádherná (Dicentra spectabilis) - čím je nenápadnější, tím je krásnější.

Jak ji pořídit?

Pokud si ji nechcete vykopat na smetišti jako já, tak požádejte některého ze sousedů, co ji má na zahrádce, ať vám na jaře věnuje malý odkopek. Dá se množit i pomocí řízků. A jestli za ni chcete mocí mermo zaplatit, tak navštivte některé ze zahradnických center a tam si pak můžete vybrat, třeba její formu s krásnými bílými květy nazvanou „Alba.“ Rozhodně je to květina, která je ozdobou zahrady. Tak hodně štěstí při jejím pěstování a mnoho krásných chvil při pozorném obdivování její nenápadné krásy od rašení až do konce vegetace.


Autor: Ota Beran
© 2009

Datum zveřejnění: 30. 4. 2009


Zpět na domovskou stránku
TOPlist
od 9. 11. 2009