Zpět na domovskou stránku

Co se dá udělat z korkových zátek

K provedení nápadu stačí jen velmi málo: zátky, podložka a tavná pistole s tyčinkami lepidla
K provedení nápadu stačí jen velmi málo: zátky, podložka a tavná pistole s tyčinkami lepidla.

Také věříte těm mnoha studiím objasňujícím příznivý účinek látek obsažených ve víně na lidské zdraví? A patříte mezi ty, jež si téměř nedovedou představit příjemné završení perného dne bez sklenky dobrého červeného, či snad bílého… a nebo snad máte nejraději růžové? Jen ty zátky kdyby nepřibývaly tak rychle, copak láhve na ty je přece tříděný odpad, ale co udělat s těmi špunty? Pořádně nehoří… a jen tak je vyhazovat by přece jen byla škoda.
Jeden realizovaný nápad Vám představí tento článeček... a na další již třeba přijdete sami.

Jak to vlastně začalo?

Jednoho dne, když na mne v komoře spadla taška naplněná korkovými zátkami, které jsme postupem doby doma „nasbírali“ díky vyznávání zdravého způsobu života věříce v blahodárné účinky antioxidantů, a to zejména resveratrolu obsaženého v červeném víně, jsem musel vyřešit vskutku klasickou nerudovskou otázku: „Kam s nimi?“, abych o život, prodloužený pravidelným střídmým pitím vína, nepřišel při náhlé příhodě byvše zavalen horou korkových zátek, neboli nehezky nečesky řečeno špuntů. A na co jsem přišel při svém přemýšlení?

Na podložku lepíme zátky jednu vedle druhé tak, aby vedle sebe zapadly co nejtěsněji a přitom bylo vidět na jejich kresbu
Na podložku lepíme zátky jednu vedle druhé tak, aby vedle sebe zapadly co nejtěsněji a přitom bylo vidět na jejich kresbu.

Tento produkt, většinou získávaný z korkového dubu (Quercus suber), – korek – je určitě vynikající materiál. Například výborně plave – vzpomněl jsem si na chvíli, když jsme na půdě našli plovací vestu po dědečkovi a ta byla naplněná korkovými špalíky. Inu, dnes už máme jiné materiály a stejně doma všichni umíme plavat. Tak co s těmi prokletými špunty? Při jejich pozorném prohlížení jsem objevil, že některé z nich jsou docela zajímavě a mnohdy i velmi hezky ozdobeny. Tak to zkusím navléknout na estetiku. No jo, ale jak?

Stylové pozadí prosvětlující temnou zadní stranu za skleničkami plné vzpomínek na ochutnávámí obsahů láhví schovaných za těmito zátkami: Chateau Kefraya, Grand reserva Rioja, Chateauneuf du Pape…
Výsledkem snažení je stylové pozadí prosvětlující temnou zadní stranu za skleničkami plné vzpomínek na ochutnávámí obsahů láhví schovaných za těmito zátkami: Chateau Kefraya, Grand reserva Rioja, Chateauneuf du Pape…
A co může vzniknout?

Podíval jsem se na poličku, odkud beru sklenky a zdála se mi taková smutná a temná jako nějaká jeskyně. Sláva, už to mám! Vyrobím do poličky světlejší a docela stylové pozadí ozdobené kresbami starých zátek. Od nápadu už byl jen krok k jeho realizaci. Stačí přece nějaká podložka, třeba kousek překližky a nějaké vhodné lepidlo, aby na ní všechna ta ozdoba držela. Vhodná se ukázala být tavná pistole, po jejímž použití vše dobře drželo a také vypadalo. Teď již jen vše naměřit, aby to pasovalo tam, kam má.

Poté co jsem dokončil toto svoje dílo, jsem přemýšlel dál o jedinečných fyzikálních vlastnostech korku a dumal, jak zbývající zátky využít. Když se vezmou do úvahy jejich akustické vlastnosti a přidá se jejich tvar, byl by to přece ideální materiál pro výrobu panelů pro úpravu akustiky místnosti, napadlo mne, jako zaníceného hifistu. Kam se hrabou nějaká plata na vajíčka! A ještě k nim přijdu vlastně zadarmo. Pak ale moje radost trochu pohasla, a to když jsem si uvědomil, kolik toho budu muset ještě vypít, než se mi povede udělat akusticky pohltivě rozptylující strop mé poslechové místnosti. Ale já se nikdy nevzdávám!


Autor: Ota Beran
© 2009

Datum zveřejnění: 28. 5. 2009


Zpět na domovskou stránku
TOPlist
od 9. 11. 2009