Zpět na domovskou stránku

Vánoční hvězda, poinsettia (Euphorbia pulcherrima) a její pěstování v domácích podmínkách

Vánoční hvězda, poinsettia či počeštěně někdy nazývaná poincézie patří k vánočním dekoracím snad na celém světě. Její pěstování vyžaduje dodržování správných podmínek, abychom se mohli jejími barevnými listeny potěšit i následující Vánoce. Jak ji správně pěstovat prozradí následující článek.

Vánoční hvězda, poinsettia (Euphorbia pulcherrima), foto Dana Bušková)

Před Vánoci se objevují v obchodech krásně vybarvené vánoční hvězdy, nejen ty klasické červené, ale také béžové, bílé či různě melírované. Po Vánocích jich veliká spousta uhyne a důvodem může být, že se o ně neumíme správně starat. Abychom dokázali zařídit, že tato rostlina nejen přežije do příštích Vánoc, ale navíc se i překrásně vybarví, musíme znát, odkud pochází a na jaké podmínky je zvyklá ze své domoviny.

Mexická kráska

Vánoční hvězda je dřevinou, která pochází ze subtropických oblastí Mexika. Tam to ovšem vůbec není kytička v květináči, ale keř nebo strom čtyři až pět metrů vysoký. Z původního botanického druhu se již podařilo vyšlechtit spoustu kultivarů, které nejen zaujmou svojí rozmanitou barevností, ale zároveň umožňují pěstování (zejména pro vánoční výzdobu) v mnoha zemích světa. Její odolnost a přizpůsobivost se totiž rovněž vylepšila.

Po Vánocích poinsettii opadají zelené listy a zůstanou jen barevné listeny na koncích větviček.
Po Vánocích poinsettii opadají zelené listy a zůstanou jen barevné listeny na koncích větviček.
Proč zrovna poinsettie (Euphorbia pulcherrima)

Vánoční hvězda se botanicky nazývá poinsettia (Euphorbia pulcherrima). Své jméno poinsettia dostala podle Joela Poinsetta, amerického velvyslance v Mexiku, který zde působil počátkem devatenáctého století. Tento muž byl nejen velvyslancem, ale rovněž lékařem a navíc i vášnivým amatérským botanikem, nelze se proto divit, že si povšiml zajímavého stromu, který se před Vánoci krásně vybarvoval. Pan Poinsett si nějaké ty sazeničky dovezl i do své domoviny – Spojených států, konkrétněji do Kalifornie. Dnes si na něj Američané vzpomínají, když slaví den poinsettie, který připadá na 12. prosince – den, kdy Joel Roberts Poinsett zemřel. V tu dobu už jsou poinsettie krásně vybarveny, lidé se jimi obdarovávají a těší se na přicházející Vánoce.

Krásná i užitečná poinsettia

Dávno před Poinsettem rostlinu znali a využívali domorodci. Aztékové z červených listů poinsettie získávali barvivo na barvení textilií. Rovněž se používala i jako přísada do „kosmetiky“, i když tenkrát se jednalo spíše o rituální barvení tváří při náboženských obřadech. Vánoční hvězda měla svůj význam i v lidovém léčitelství při tlumení horečky.

Vybarvení vánoční hvězda lze docílit i v domácích podmínkách (foto Dana Bušková)
Vybarvení vánoční hvězda lze docílit i v domácích podmínkách (foto Dana Bušková)
Jak se poinsettie stala vánoční rostlinou

Už od poloviny devatenáctého století byla poinsettie ozdobou mnoha zahrad ve slunné Kalifornii, ale to ještě neznamenalo její světové rozšíření. O to se zasloužil až na počátku dvacátého století Paul Ecke z rodiny imigrantů pocházejících z Německa. Rostlina, s kterou se v Americe potkával, ho zaujala natolik, že se rozhodl na ní založit své podnikání. Začal ji pěstovat a prodávat jako „vánoční rostlinu“. Pokračoval v tom i jeho syn Paul Ecke junior, který poinsettii uvedl do „vyšší společnosti“ mezi americkou smetánku do Hollywoodu. Filmové hvězdy napodoboval kdekdo a to napomohlo v dvacátém století širokému rozšíření této rostliny, jako symbolu Vánoc, do celého světa. Inu, americké „tradice“ nemívají příliš hluboké kořeny: ať už je to vánoční hvězda, nebo Santa Claus.

Vánoční hvězda po létech dokáže vyrůst do velikosti malého stromku i v květináči.
Vánoční hvězda po létech dokáže vyrůst do velikosti malého stromku i v květináči.
Jak dobře nakoupit a správně pěstovat

Nekupujte příliš malé rostliny. Mohlo by se vám totiž stát, že si z obchodu přinesete ne příliš dobře zakořenělý řízek, který při změně prostředí „bez pozdravu odejde“. Při nákupu si všímejte kvítků mezi barevnými listeny. Nejlepší je, když je jich co nejvíce v rozpuku, nebo spíše těsně před ním. Nebojte se v obchodě požádat o pořádné zabalení. Vánoční hvězda je totiž dost citlivá na nízkou teplotu. Pokud vám ji dobře zabalí do papíru, klidně ji ještě strčte do nějaké kartónové krabice, aby přežila často mrazivý předvánoční transport z obchodu domů. O tom, že ji necháme v mrazivém dni v autě na parkovišti před supermarketem, nemůže být ani řeči. Z obchodu hned šupky dupky domů. Nikde se cestou nezdržujte. Doma ji dejte někam na teplé a světlé místo chráněné před průvanem. Dobré je dát ji na okno, ale nesmí od něj táhnout. Přes zimu je ideální teplota okolo 20 °C.

Copak s poinsettií po Vánocích?

Po Vánocích hvězdě většinou opadají listy a zůstanou jen barevné listeny. Pokud jí chceme prodloužit život, nesmíme se bát ji v březnu pořádně ostříhat. Větvičky zkrátíme zhruba na deset centimetrů od země. Poinsettie pak vyrazí novými výhony a pěkně se rozkošatí. Protože je to rostlina pryšcovitá, bude po řezu ronit „mléko“. Není třeba se ho nijak lekat, i když je jedovaté a může způsobit na kůži nepěknou vyrážku. Stačí pahýly pomlžit obyčejnou vodou a ronění mléka se poměrně rychle zastaví. Po řezu omezíme zálivku, protože rostlina nemá listy a nemůže odpařovat vodu, a tak by mohlo snadno dojít k přemokření a uhnití kořenů. Nějakou dobu necháme rostlinu při pokojové teplotě. Asi za měsíc až šest neděl po ostříhání ji přesadíme a opět začneme zalévat. Nejlépe je přesadit ji do nepříliš velikého květináče – i to později napomáhá k jejímu vybarvení. Pokud byste jí dopřáli příliš velký květináč, nemuselo vy se vám vánoční vybarvení povést.

Vánoční hvězda může být nejen červená, ale i béžová krémová či bílá.
Vánoční hvězda může být nejen červená, ale i béžová krémová či bílá.
Letnění je prospěšné

Na léto je ideální umístit ji ven někam do polostínu, v žádném případě ne na přímé slunce. Se zálivkou musíme být opatrní. Dbáme vlastně jen na to, aby kořenový bal nevyschl a v misce pod květináčem nestála voda. Rostlině škodí sucho i přelití, ale uvítá rosení. Pokud rostlina začne shazovat listy, pak jsme ji buď vystavili velkému suchu, nebo jsme ji, což bohužel bývá častější (a mnohdy i fatální), přelili. Na oboje reaguje stejně – opadají jí listy. V létě bychom se neměli bát rostlinu znovu prořezat – na nějakých pět, šest silných výhonů. Tím se vyprovokuje růst velkých a pestře vybarvených listenů.

Jak vánoční hvězdu vybarvit?

Aby rostlina zbarvila své listeny do sytých barev, v kterých jsme ji před Vánocemi kupovali, je třeba, aby přešla z vegetativního období do plodného. To nastane tehdy, pokud bude na rostlinu působit denní světlo po dobu kratší než dvanáct hodin. V našich zeměpisných šířkách toto období nastává od začátku září. Pokud je rostlina v dobré kondici a měla přes léto dostatek světla a tepla začíná se vybarvovat sama. Vánoční hvězda je rostlinou krátkého dne a k pěknému vybarvení je možné jí pomoci drobnou fintou – zatemněním. Od počátku října ji necháme na světle pouze 9 až 10 hodin a po zbytek dne ji zatemníme. Postačí, když na ni dáme třeba kartonovou krabici nebo jiný neprůsvitný obal. Stínidlo na rostlinu nasadíte třeba, když přijdete odpoledne z práce a ráno při odchodu z domova nesmíte zapomenout hvězdu zas odkrýt. Pak se do Vánoc určitě krásně vybarví.

Přeji vám hodně štěstí při pěstování vánoční hvězdy.


Autor: Ota Beran, Foto: Ota Beran, Dana Bušková
© 2011

Datum zveřejnění: 10. 3. 2011


Zpět na domovskou stránku
TOPlist