Zpět na domovskou stránku

Jak se dělá píšťalka z vrbového prutu

Píšťalku z vrbového prutu uměl za mého mládí udělat každý kluk, stejně jako uplést velikonoční pomlázku. Patřilo to k běžným dovednostem venkovských kluků. Překvapilo mne, kolik dětí dnes neumí vyrobit z obyčejného vrbového prutu funkční píšťalku. Jaro je tu a do vrb se tlačí spousta mízy, a to je nejvhodnější období. Proto přicházím s návodem, jak na to, aby se píšťalka povedla a hlavně aby pískala. Pojďte to zkusit podle podrobného fotonávodu, který vám ukáže postup výroby krok za krokem.

Na samém počátku je kapesním nožem šikmo uříznutý rovný vrbový prut. 1) Na samém počátku je kapesním nožem šikmo uříznutý rovný vrbový prut.  Šikmý řez se na konci kolmo uřízne, aby to vypadalo nějak takhle. 2) Šikmý řez se na konci kolmo uřízne, aby to vypadalo nějak takhle.
Nyní je třeba nedaleko konce pomocí dvou tahů nožem vyrobit zářez. Řez bližší konci je kolmý a druhý je šikmo k ose prutu. 3) Nyní je třeba nedaleko konce pomocí dvou tahů nožem vyrobit zářez. Řez bližší konci je kolmý a druhý je šikmo k ose prutu.  Asi 10 až 12 centimetrů od konce je třeba kolem dokola proříznout kůru až na dřevo, aby se dala stáhnout. 4) Asi 10 až 12 centimetrů od konce je třeba kolem dokola proříznout kůru až na dřevo, aby se dala stáhnout.
Kůra se musí otlouci, aby se snadno svlékla. Dá se k tomu použít rukojeť nože. Nesmí se to ale uchvátat. 5) Kůra se musí otlouci, aby se snadno svlékla. Dá se k tomu použít rukojeť nože. Nesmí se to ale uchvátat. Než se pokusíte stáhnout kůru, raději si při otloukání dvakrát nebo třikrát přeříkejte: „Otloukej se píšťaličko, nebudeš-li se otloukati, budu na tě žalovati, císaři pánu, děravému džbánu a on ti dá ránu, až poletí tvá duše k pánu.“ Uvidíte, že to pak půjde lépe.
Pak se jednou rukou prut chytne na neotlučené straně a druhou na otlučené straně a opatrně se zkusí kroutit. Otlučená strana většinou snadno povolí a protočí se. 6) Pak se jednou rukou prut chytne na neotlučené straně a druhou na otlučené straně a opatrně se zkusí kroutit. Otlučená strana většinou snadno povolí a protočí se.  Pomalu opatrně stáhneme kůru. 7) Pomalu opatrně stáhneme kůru.
Tak vypadá stažená kůra vedle holého prutu. 8) Tak vypadá stažená kůra vedle holého prutu.  Podle kolmé strany zářezu se prut uřízne, aby zbyl jen malý zkosený kousek dřeva. 9) Podle kolmé strany zářezu se prut uřízne, aby zbyl jen malý zkosený kousek dřeva.
Tak vypadá zbytek po odříznutí klínovitého konce. 10) Tak vypadá zbytek po odříznutí klínovitého konce.  Z klínovitého konce se opatrně odřízne tenký proužek… 11) Z klínovitého konce se opatrně odřízne tenký proužek…
…a zasune se do kůry tak, aby nahoře zbyl otvor, kterým bude procházet vzduch přímo na hranu dírky. 12) …a zasune se do kůry tak, aby nahoře zbyl otvor, kterým bude procházet vzduch přímo na hranu dírky.  Zpředu nyní vypadá píšťalka nějak takto: 13) Zpředu to vypadá nějak takto:
Nyní se kolmým řezem zkrátí prut, aby píšťalka měla „komoru“ 14) Nyní se kolmým řezem zkrátí prut, aby píšťalka měla „komoru“  A zaslepí se s ním druhý konec kůry 15) A zaslepí se s ním druhý konec kůry.
Nakonec se odřízne zbytek prutu, který nám sice dobře posloužil při sundávání kůry, ale nyní ho již nebudeme potřebovat. 16) Nakonec se odřízne zbytek prutu, který nám sice dobře posloužil při sundávání kůry, ale nyní ho již nebudeme potřebovat. A je hotovo. Jen si tak trochu písknout!  Takhle vypadá znovu vše rozložené pro připomenutí, z čeho se vlastně celá píšťalka skládá a co nám po její výrobě zbude. 17) Takhle vypadá znovu vše rozložené pro připomenutí, z čeho se vlastně celá píšťalka skládá a co nám po její výrobě zbude.

Tak ať vám to píská!


Autor: Ota Beran
© 2011

Datum zveřejnění: 6. 5. 2011


Zpět na domovskou stránku
TOPlist