Zpět na domovskou stránku

Hlídejte si své příspěvky na internetu
aneb "Kráááádio Impuls"

Už se vám někdy stalo, že jste se potkali se svojí fotografií někde jinde, než ve svém rodinném albu, na své fotogalerii, webu, či blogu. Nebo jste napsali vtipný komentář, článek či fejeton a pak vám přišlo vaše vlastní dílo přes mnohá přeposlání náhodou od někoho e-mailem s předmětem „cha-cha, to je hustý“, nebo něco podobného. Inu, v dnešní době nic nemožného.

Pominu-li rozesílače podobných veselých fotek či textů, kteří ke své činnosti často zneužívají služební e-mailové pošty, což si často jejich počítačově negramotní šéfové nedokáží ohlídat, a tak rozesílači nejenže v pracovní době přetěžují servery nesmyslnými „chacha maily“ posílanými na všechny strany najednou, ale navíc kradou, a to nejen tím, že okrádají svého zaměstnavatele o čas, za který je platí.

Nízké právní povědomí lidí v naší společnosti neumožňuje některým lidem pochopit, že každým takovým CTRL+C a CTRL+V vzali odněkud citaci a pokud neuvedou její zdroj, nebo nemají souhlas autora, tak ji nesmí dále šířit. Vždyť krást je tak snadné, stačí pouhý dvojklik.

Pokud si na svůj blogísek připne třináctiletá slečna fotečku svého idolu, tak to není tak strašná krádež, jako když začne ve velkém kopírovat fotografie a články – a tím porušovat autorský zákon – velká firma, která je živa z prodeje reklamy. Autorský zákon má za úkol chránit autorská práva těch, kteří jsou autory, tedy tvůrci děl – ať už jsou to obrazy, fotografie, texty, překlady… Společnost, která funguje na mediálním trhu, by měla jako první podmínku všem svým zaměstnancům i externím spolupracovníkům dát podepsat závazek bezpodmínečného dodržování autorského zákona (a tvrdě trvat na tom, aby byl jimi plněn).

Bohužel, jsou takové společnosti, které zřejmě dodržování autorského zákona nikterak netrápí. Jak jinak by bylo možné, aby autor, který provozuje stránky tématikou vaření a dobrého jídla, mezi gurmány a milovníky dobrého jídla známý jako pan Cuketka, objevil na stránkách rádia Impuls fotografii ze svého webu. Když se ohradil, dostalo se mu vysvětlení z klávesnice ředitelky webové sekce Ivany Hejskové. (Má rááááda lidi, kteří si umí vážit práce druhých, jak se můžeme dočíst na její stránce. :o))

Citace části textu:

Získávání souhlasu autorů pro použití jejich děl pro nás není problém. Rádi autora uvedeme i s odkazem na originální webovou stránku. Vzájemná spolupráce je pro nás ostatně jasným přínosem.“ (konec citace)

Poté co se přišlo na to, že se jedná nejen o jednu fotografii, ale o větší množství fotografií a větší množství textů různých autorů, pod které se na stránkách rádia Impuls nestyděl podepsat někdo jiný, začalo být jasné, že s takovým vysvětlením by paní ředitelka neobstála ani při vysvětlování krádeže mrkací panenky v mateřské školce (zejména ta část, že bude příště obezřetnější je úsměvná – asi budou muset být příště při krádežích opatrnější), a tak velmi brzo zmizelo i ze stránek rádia Impuls.

Pak nastala fáze, ve které začalo rádio Impuls uplatňovat taktiku běžně známou jako „mrtvý brouk“ – tolik známou a oblíbenou v mnoha sférách naší společnosti. Aby tato taktika tentokrát nevyšla, je potřeba, aby se o krádežích duševního vlastnictví mluvilo a psalo a aby se i další autoři pozorně začali zajímat o další osudy svých děl, na kterých pak ti „úspěšnější“ a „mediálně oblíbenější“ vydělávají peníze jako v tomto případě.

Je třeba, aby si i ti velcí a silní uvědomili, že krást se nemá a ani ten příslovečný z ostudy šitý kabát za to nestojí (když pominu právní následky, žalobu a případnou soudem nařízenou náhradu). Jen tak se dá kultivovat právní vědomí v naší společnosti. Nebuďme lhostejní k příkoří činěnému jiným, ostatní pak nebudou lhostejní k nám. Více o porušování autorského zákona si můžete přečíst na stránkách postižených autorů pana Cuketky a na Gurmánce.cz Šárky Škachové.

Datum zveřejnění: 1. 9. 2009


Zpět na domovskou stránku
TOPlist
od 9. 11. 2009