Zpět na domovskou stránku

Palmy a lidé, užitek a krása nevšedních rostlin

„Na čem rostou kokosové ořechy?“ říkali jsme si „hádanku“, když jsem byl ještě na základní škole. Reakcí na správnou odpověď: “Na palmě,“ pak byla pořádná herda do zad. „Napálit“ dotyčného, když už si o to řekl, byla prostě nutnost. Užitek, který nám mohou nejznámější druhy palem přinášet, zná téměř každý už od školních škamen. Pojďte si o palmách přečíst pár následujících řádeček, třeba se z nich dozvíte něco nového a zajímavého.

Palmy vykukují z vegetace v tropech i subtropech kdekoli na světě (OB)
Palmy vykukují z vegetace v tropech i subtropech kdekoli na světě.

Užitek, který nám mohou nejznámější druhy palem přinášet, zná téměř každý už od školních škamen. Jedny z nejmilejších vzpomínek na školu mám z hodin zeměpisu, kdy nám náš oblíbený třídní pan učitel Šafrata přednášel o zemích, kde rostou nádherné palmové háje, které on sám na vlastní oči nikdy neviděl. Dovedl o nich vyprávět tak poutavě, že jsme hltali každé jeho slovo a zeměpis patřil k nejoblíbenějším předmětům většiny z nás. Stejně tak se nezapomněl palem dotknout i ve druhém předmětu, který se díky jeho výkladu stal dalším z oblíbených – dějepisu. Právě v dějepisu jsme se dozvěděli mnoho o užitečných palmách datlových, které doprovázely lidstvo na jeho dlouhých dějinách. Už na základní škole jsme tak pochopili, že palmy a člověk byli odedávna partneři a navzájem si dávali mnohý užitek. Člověk si vždy uvědomoval, že palmy jsou rostliny, které jsou nejen užitečné a krásné, ale i výjimečné. Palmy tady ovšem byly o mnoho let dříve než člověk. A tak soužití, které je z hlediska člověka tak významné, je z hlediska historie fylogeneze palem jen krátkou a bezvýznamnou epizodkou.

Cykas (Cycas revoluta) je svými zpeřenými listy některým palmám velmi podobný, ale je fylogeneticky mnohem starší (OB)
Cykas (Cycas revoluta) je svými zpeřenými listy některým palmám velmi podobný, ale fylogeneticky je mnohem starší.
Okénko do historie

Palmy se na Zemi objevily docela dávno. Odhady jejich stáří se různí, ale většina vědců se přiklání k tomu, že tu jistě rostly už před nějakými 40, ale možná i před 100 miliony let. Takže jsou sice o mnoho mladší než jim podobné cykasy (Cycas), které zde byly již před 200 miliony let, ale palmy tady byly zase mnohem dříve než lidé. Od vzniku prvních palem se jejich čeleď, kterou nazýváme – podle jedné z nejznámějších u nás pěstovaných palem zvané areka nažloutlá, vědeckým názvem Areca lutescens – arekovité (Arecaceae), rozrostla do počtu 3 až 3,5 tisíce druhů ve zcela jistě více než dvoustech rodů. Spory o tom kolik rodů a druhů to ve skutečnosti je ponechme vědeckým systematikům zabývajícím se tříděním rostlinné říše. Již zakladatel vědecké systematiky švédský vědec Carl Linné (1707 - 1778) si všiml výjimečnosti těchto krásných rostlin a ve svém obdivu palmy nazval „knížaty rostlin“. Při pohledu na eleganci a majestátní důstojnost těchto krásných rostlin musím říci, že nejspíš chápu, co tímto výrokem myslel.

Datlovník obecný (Phoenix dactylifera) je u nás lehce pěstitelnou palmou a v teplejších oblastech významnou užitkovou rostlinou (AM)
Datlovník obecný (Phoenix dactylifera) je u nás lehce pěstitelnou palmou a v teplejších oblastech významnou užitkovou rostlinou.
Dračí ořechy

Palmy jsou rostliny nejen krásné, ale i zvláštní, výjimečné a rekordní. Nevěříte? Tak vám dám malou hádanku. Která rostlina má největší semeno na světě? Napadá vás kokosový ořech? Výborně! Jste hodně blízko. Skutečně je největším semenem na světě ořech palmy, ale docela jiné než palmy kokosové – kokosovníku ořechoplodého (Cocos nucifera). Palma s největšími ořechy je doma na jediném místě na světě – na Seychelských ostrovech – a jmenuje se Lodoicea maldivica. Její obrovské ořechy odedávna děsily pověrčivé námořníky plavící se Indickým oceánem, kteří se je neodvážili otevřít, když je vylovili z vody, protože věřili, že je pozoruje mořský démon, který by je okamžitě zahubil, kdyby se o něco podobného pokusili. Není divu, že pověrčivým námořníkům tyto ořechy dlouhé 40 cm a vážící běžně 10 – 15 kg připomínaly něco jako dračí vejce. Když v roce 1742 byly posádkou jedné francouzské lodi objeveny ostrovy Praslin a Curiex, což jsou jediné dva ostrovy, kde rostou palmy rodící tyto podivuhodné ořechy, bylo sice po záhadě, ale zůstala jedna podivuhodnost, a tou je palma Lodoicea maldivica někdy též nazývaná Lodoicea Seychellarum – rostlina s největšími semeny na světě.

Trachykarpus neboli žumara ztepilá (Trachycarpus fortunei) je chladu poměrně odolmá palma s dlanitými listy (OM)
Trachykarpus neboli žumara ztepilá (Trachycarpus fortunei) je chladu poměrně odolmá palma s dlanitými listy.
Palmy – zdroj mnohého užitku pro člověka

Jaký užitek mohou palmy člověku dávat? Co vás napadne první ve spojení slov palma a užitková rostlina? Kokosový ořech? Výborně! A ještě mnoho dalšího. Samozřejmě, že kokosovník ořechoplodý (Cocos nucifera) plodí kokosové ořechy – kdyby těch nebylo, ztratily by naše Vánoce mnoho ze svého kouzla. Vždyť jaké by to byly Vánoce bez kokosek! Kokosová palma se dá koupit i jako pokojová rostlina, ale většinou její pěstění v bytě nemá dlouhého trvání. Nedokážeme jí doma vytvořit ty správné podmínky – vlhkost a množství světla po celý rok. Pokud by se nám to náhodou povedlo, tak začne růst tak rychle, že se nám brzo domů nevejde.

Karyota jemná (Caryota mitis) je palma se zvláštním uspořádáním listů, ne nadarmo se jí anglicky říká fish tail palm (palma rybí ocas) (OM)
Karyota jemná (Caryota mitis) je palma se zvláštním uspořádáním listů, ne nadarmo se jí anglicky říká fish tail palm (palma rybí ocas).

Další pochoutkou objevující se na našem vánočním stole a plodem další velice dobře známé a snadno pěstitelné palmy datlovníku (Phoenix dactylifera) jsou datle. Dospělý datlovník dokáže za rok v příznivých podmínkách dát až 150 kg datlí. Palem, které přinášejí užitek člověku je ale mnohem více. Ságo není jen slangový název pro saxofon, ale také se tímto slovem označuje škrob získaný z kmene ságové palmy botanického druhu (Metroxylon), který se dříve dovážel do Evropy ke kulinářským účelům a později byl nahrazen bramborovým škrobem, který u nás koupíte třeba pod obchodním názvem Solamyl. Hektar palem rodu Metroxylon dokáže člověku dát ročně až dvacet tun sága – palmového škrobu. Některé palmy Arenga (cukrová palma) nebo Jubaea roní z naříznutých rostlin sladkou šťávu, která se dá buď konzumovat přímo, nebo z ní odpařit vodu a vyrobit palmový sirup, nebo zkvasit na palmové víno, zhodnotit vypálením na palmovou kořalku – arak, či „znehodnotit“ octovým kvašením na palmový ocet.

Tady roste veliká vzácnost Coccothrinax boschiana – palma objevená v roce 1997  na jednom poloostrově na jihu Dominikánské republiky.Nikde jinde na světě v přírodě neroste (AM)
Tady roste veliká vzácnost - Coccothrinax boschiana – palma objevená v roce 1997 na jednom poloostrově na jihu Dominikánské republiky.Nikde jinde na světě v přírodě neroste

O kokosové palmě už řeč byla. Krom kokosové moučky na kokosky se z jejích ořechů dá získat kokosové mléko, které ve spojení s třtinovým kubánským rumem je pochutinou mnohým lidem nanejvýš prospěšnou a milou. Lisováním dužniny kokosových ořechů se získává kokosový olej či kokosové „máslo“. Další tukodárnou a pro člověka cennou palmou je africká palma olejová Elaeis guinensis, nebo jihoamerická Elaeis oleifera. Jádro semen těchto palem obsahuje velké množství tuku (až 50 %). Jejich lisováním se získává palmový olej použitelný jak pro potravinářské, tak pro kosmetické účely.

Určitě bychom našli ještě spoustu způsobů, jakými jsou palmy člověku užitečné ať už využitím palmových listů na střešní krytinu odolnou i nejprudším tropickým lijákům a navíc velmi levnou (vždyť v tropech roste sama všude) surovinou pro výrobu kvalitního a trvanlivého ratanového nábytku. Ano, i u nás známá ratanová křesla a stolečky jsou z palmy. Jsou vyrobeny ze zvláštního druhu popínavé palmy rotangu rákosovitého (Calamus rotang), ale ještě kvalitnější surovinu dává Calamus manan. Palmová vlákna získávaná z různých druhů palem byla odedávna surovinou k výrobě těch nejkvalitnějších lodních lan nepodléhajících tak snadno zkáze vlivem působení slané vody.

Nejen užitek, ale i krása

Palmy dávají člověku spoustu praktického užitku. Palmy nabízejí člověku, krom mnoha surovin využitelných pro spoustu výrobků, také svojí krásou a elegancí. Právě pro tyto vlastnosti jsou palmy jedněmi z nejrozšířenějších okrasných rostlin. V teplejších oblastech je můžeme celoročně spatřit v zahrádkách před domy, v mírném podnebném pásu jsou pěstovány v nádobách a přes zimu nacházejí úkryt uvnitř domů či zimních zahrad.

O tom, které palmy to jsou a jak se pěstují, zas někdy příště.


Autor: Ota Beran, Foto: Ota Beran, Anna Marcinková
© 2010

Datum zveřejnění: 14. 3. 2010


Zpět na domovskou stránku
TOPlist