Zpět na domovskou stránku

Procházka podzimní Pálavou potěší pěší pocestné

podzim na Pálavě

Přišel podzim. Přinesl plískanice... později přidal prosluněné počasí plné pohody. Prostě přímo parádní příležitost pro podzimní procházku po pahorcích Pálavy. Proč perfektní povětrnostní podmínky promarnit pouhým posezením? Pojďme pěšky poznávat pestrobarevnou přírodu podzimní Pálavy. Přidejme pár působivých pohledů Pavlova položeného pod prastarou pevností prohřívanou posledními podvečerními paprsky. Po půldenním putování prašnými pěšinami Pálavy pomůže půllitr pitelného piva, příkladně Plzeňského Prazdroje. Proč pak po pěkně prožitém pochodu pohrdnout pokoštováním pár půldeci povedené Pálavy? Přečtěte pěkné povídání, prohlédněte pohledy pro potěšení. Přijďte pobejt!

Pohled na červené taškové střechy Mikulova z Kozího hrádku je obzvlášť romantický
Pohled na červené taškové střechy Mikulova z Kozího hrádku je obzvlášť romantický

Poznávání Pálavy potěší pěší, ale nejen ty! Nebojte se! Nebudu pokračovat v jazykové hříčce sestávající ze slov začínajících jedním jediným písmenem. Namísto toho si přečtěte pozvání na výlet do jedné krásné oblasti naší země, kde se pradávná historie snoubí se žhavou současností. A všechno tohle spolu s překrásnými pohledy do krajiny plné nařádkovaných vinic se sládnoucími hrozny pod vápencovými kopci porostlými zlátnoucími javory a pestrými náhrdelníky plodů brslenů přináší nezapomenutelné zážitky a množství příjemných emocí. Pokochejme se pohledy na rozlehlou plochu Novomlýnských nádrží i střechy Dolních Věstonic proslulých svými archeologickými nálezy, zejména proslulou Věstonickou venuší. I když při procházce nepotkáte Věstonickou venuši a možná ani Venouše, určitě se vrátíte plni dojmů po celodenním pochodu.

Suchá křovinatá step s vápencovými skalkami pokrývá kopce tyčící se nad úrodnou krajinou plnou vinic
Suchá křovinatá step s vápencovými skalkami pokrývá kopce tyčící se nad úrodnou krajinou plnou vinic

Ideální výchozí místo pro vycházku do Pavlovských vrchů, jak se správně Pálava nazývá, je Mikulov. Pokud odtud budete vycházet, nenechte si ujít ranní pohledy na město z ptačí perspektivy. K těmto krásným pohledům na červené taškové střechy vám může posloužit některé z vyvýšených míst přímo nad městem – ať už je to vyhlídka z věže Kozího hrádku, nebo Svatý kopeček.

Pohled přes Sirotčí hrad na vysílač na Děvíně. V pozadí je vidět Dívčí hrad.
Pohled přes Sirotčí hrad na vysílač na Děvíně. V pozadí je vidět Dívčí hrad.

Pak se můžete vydat směrem k opuštěnému lomu pod vrchem Turold tyčícím se do nadmořské výšky 385 m n m. Zde můžete nalézt vstup do krasového podzemí objeveného při těžbě v lomu. Pokud bude otevřeno, můžete navštívit jeskyně Na Turoldu, pokud ne nenechte se zmást zdánlivou „opuštěností“ lomu a projděte si alespoň naučnou stezku, která představuje malý „geopark“ s ukázkami hornin nacházejících se porůznu na našem území.

Odtud můžete pokračovat přes kopec okolo vinic, kde minete zajímavý přírodní výtvor – Kočičí skalku. Dále musíte do kopce, až se dostanete na Tabulovou neboli Stolovou horu (458 m n.m.) odkud se okolo vás otevřou výhledy do všech stran. Dole pod sebou spatříte obhospodařovanou kulturní krajinu plnou vinic.

Sirotčí hrad v barvách podzimu
Sirotčí hrad v barvách podzimu

Ze Stolové hory můžete jít do kopců nad Klentnicí, kde se nachází Sirotčí hrádek. Tato romantická zřícenina z přelomu 13. a 14. století s velmi zajímavou dvoudílnou dispozicí stavby nabízí svou fotogenickou tvář. Hrad při pohledu od západu jakoby vyrůstá z bílých vápencových skal. Za svůj název vděčí rodu Wehingenů, jejichž jedna větev – Sirotků – se přestěhovala v první polovině 13. století z Rakous na Moravu. Zakladatelem hradu byl rytíř Siegfried Sirotek.

Pohled na Pavlov od dívčího hradu
Pohled na Pavlov od dívčího hradu

Ze Sirotčího hrádku je to už jen na skok dolů do Klentnice na něco dobrého na zub. Odtud se dá vrátit zpět do Mikulova, nebo pokračovat dál přes rozcestí na Pernou a zas znova do kopců nahoru na vrch Děvín (554 m n. m.), odkud se otevírají další nádherné výhledy do okolní krajiny. Budete-li pokračovat dále, dojdete až na Děvičky – Dívčí hrad – na samém konci Pavlovských vrchů, z jehož polorozbořených zdí, které jsou podle pověstí „vyztuženy“ těly mladých panen, aby byly nedobytné, je vidět na ohromnou plochu Novomlýnských nádrží na jedné straně s Dolními Věstonicemi a na druhé straně se kopec svažuje do známé vinařské obce Pavlova. Nyní už v záři zapadajícího slunce není velkým problémem seběhnout dolů do Pavlova, odkud je možno se dopravit zpět na start putování po Pavlovských vrších do Mikulova.

Večer určitě nezapomeňte tenhle kraj, jehož krásami jste se celý den kochali, také ochutnat. Pokud se sem vydáte v ten správný čas, když se na podzim barví listí, tak to je i ten správný čas ochutnat dobrý burčák v některém z místních sklepů, nebo třeba přímo v radniční vinotéce v Pavlově.

Krásné počasí, příjemný výlet a dobrou chuť.


Autor: Ota Beran
© 2010

Datum zveřejnění: 17. 10. 2010


Zpět na domovskou stránku
TOPlist