Zpět na domovskou stránku

Malé domácí praktické cvičení z biologie
- otakárek fenyklový (Papilio machaon)

otakárek fenyklový (Papilio machaon)

Při sekání vysoké trávy jsme na zahradě našli housenku. Nechtěli jsme jí ublížit, a tak jsme přemýšleli co s ní. Na tom snad není nic až tak divného. Určitě se i Vám už mnohokrát stalo něco podobného a pak jste dali housenku někam, kde jí nehrozilo nebezpečí úrazu. Napadlo mne udělat z toho praktické cvičení z biologie (nejen) pro děti.

K lásce k přírodě a k pokoře ke všem jejím projevům vedu děti už od mala. Je pravdou, že s dětskou zvídavostí, když se napře tím správným směrem, se dokáží dělat doslova divy. Ačkoliv ani to nesmí přerůst určitou mez. Krom lásky ke všem živým tvorům a organismům to chce ještě trochu úcty a respektu, aby děti pochopily, že žádný živý organismus nelze bezezbytku vlastnit, že mu lze pomoci, že ho lze chránit, ale vždy by se mělo respektovat jeho právo na život.

Děti už vyrostly z prvních hlemýždích školek a závodů hlemýžďů zahradních a jejich zájem o přírodu, spojený se snahou pomoci každému i tomu nejnepatrnějšímu tvorečku, mě upřímně těší. Věřím, že budou-li se s podobnou úctou a respektem chovat ke všem živým tvorům, vyrostou z nich lidé přirozeným způsobem vybavení k úctě a respektování svého okolí.

kukla otakárka fenyklového (Papilio machaon)
Kukla otakárka fenyklového (Papilio machaon)

Rozhodli jsme se, že housenku na zahradě nenecháme… co kdyby se jí něco stalo. Třeba by s ní kos nakrmil své mladé. To by přece byla veliká škoda, když je taková krásná zeleno černá ozdobená maličkými oranžovými puntíky. Housenka dostala nové „bydlení“ v průhledné PET láhvi a vyvolala veliký zájem a podrobné studium: čím se vlastně takováhle housenka živí a čím bychom ji tedy měli krmit. Doma získala své místo na botníku v předsíni (aby měla prosklenými dveřmi výhled ven). Také jsme ji díky tomu měli každý den na očích a nehrozilo, že jí zapomeneme přinést nějaké krmení.

Děti jí každý den přinášely nějaké ty dobroty na zub a měly radost, že jí chutná. Chutnalo jí tak, že rostla jako z vody. Jednoho dne, když děti přinesly novou porci krmení, tak housenka nikde. Ať koukaly do láhve, jak chtěly, housenka nebyla nikde k nalezení. Jen já tušil, co se asi stalo: nastala další lekce praktického cvičení z biologie na téma hmyz s proměnou dokonalou. Při podrobné prohlídce housenčina obydlí se ukázalo, že na jednom kousku zbylé potravy je přilepeno cosi, co jsme identifikovali jako kuklu.

otakarek fenyklový (Papili machaon)
Krásný otakárek fenyklový (Papilio machaon) na africké fialce

Nyní již nebylo třeba přinášet denně čerstvé krmení. Odřízli jsme vršek PETky, aby si motýl, až se vylíhne, nepoškodil křídla. Zbytek rostliny, na které byla kukla přichycena, se postupně měnil v kousek sena a my začali mít strach, aby na troud neuschnula i naše kukla. Tak jsme vždy navečer vnitřek kuklího úkrytu pomlžili vodou. Ale ne moc, jen tak trošičku.

Asi po čtrnácti dnech, když jsme se tak jednou vrátili ze zahrady, děti objevily puklou kuklu a na kraji láhve seděl a narovnával si křídla krásný otakárek fenyklový (Papilio machaon), který hned dostal jméno. Jak jinak by se mohl jmenovat než Otakar. Jak byl ještě nerozkoukaný, nechal se přenést na prstě na africkou fialku, která byla právě rozkvetlá. Protože jsme usoudili, že mu z té dokonalé proměny určitě vyhládlo, tak dostal k večeři kapičku cukrové vody na dobrou noc.

Druhý den, když nám světlo dovolilo pořídit si fotografie „našeho“ krásného Otakara, jsme mu dali na svačinu další kapku cukrové vody a přišla chvilka loučení. Vysvitlo sluníčko jako by bylo zvědavé, cože se to tak významného děje. Přišla ta důležitá chvíle, kdy měl Otakar vyrazit do světa najít si partnerku.

Otakar posilněný kapkou cukrové vody vyrazil k nebesům, přeletěl okolní domy a zmizel z dohledu.

Otakare, přejeme ti hodně štěstí!

Šťastný let!


Autor: Ota Beran
© 2009

Datum zveřejnění: 3. 7. 2009


Zpět na domovskou stránku
TOPlist
od 9. 11. 2009