Zpět na domovskou stránku

Jak na Phalaenopsis

Orchideje jsou krásné a vydrží dlouho kvést. Dnes se ta nejobyčejnější z nich – Phalaenopsis – dá koupit prakticky všude. Jak na to, aby vám dlouho a pravidelně kvetla a nemuseli jste si jít kupovat brzo novou, protože ta stará „odešla“, vám poradí krátký článeček.

Starat se o Phalaenopsis není tak složité, aby si s pěstováním neporadil každý, kdo má jen trochu snahy jí vytvořit příhodné podmínky. K tomu stačí trocha místa na okenním parapetě třeba v kuchyni nebo ložnici.
Proč zrovna v těchto dvou místnostech? Inu, v kuchyni proto, že se tam vaří, a při tom vzniká spousta páry. A věřte nebo ne, i když máte, třeba při vaření brambor, puštěnu digestoř, stejně se spousta vlhkosti dostane do ovzduší a to mají právě tyto květiny tak rády. V ložnici sice nevaříme, ale zase tam celou noc dýcháme, a tak je výsledek takřka stejný.

Celkový pohled na Phalaenopsis zaplavený mnoha květy na několika květních stvolech
Celkový pohled na Phalaenopsis zaplavený mnoha květy na několika květních stvolech
Jak se o ni nejlépe postarat?

Co udělat nejdříve, když si přinesu krásně rozkvetlou Phalaenopsis z obchodu. Nejlepší je pokochat se důkladně její krásou a při tomto podrobném pohledu si nezapomeneme všimnout eventuálních nedostatků, tedy něčeho, co jsme si s květinou rozhodně koupit nechtěli, třeba chorob anebo škůdců. Lépe je samozřejmě, pokud si nevítaných breberek všimnete hned v obchodě a v tom případě raději od koupě upustíte a zamýšlenou transakci učiníte někde jinde a nakoupíte s menším rizikem, že si něco nevítaného přinesete domů. Ačkoliv je to takřka k nevíře, většinu problémů si nakoupíte a projeví se až u vás doma, když třeba květina nemá ty nejlepší podmínky, tak se škůdci jen těžko bojuje a ti se pak pomnoží a bez vaší pomoci ji mohou i zahubit.

Naštěstí Phalaenopsis je poměrně odolná a na škůdce příliš netrpí. Ale přesto si prohlédněte nejen rostlinu od posledního kvítečku až po kořínky (pokud to průsvitný kelímek, do kterého je zpravidla vsazena, dovolí). Nezapomeňte si prohlédnout i substrát, v kterém je zasazena. Měl by být vlhký, ale nikoli přemáčený. Pokud na rostlině neshledáme ani zástupy červců či vlnovníků, ani uhnívající kořeny v přemáčeném substrátu, tmavé skvrny na listech, svědčící pro nějakou houbovou chorobu, ani kelímek není zcela vyplněný nebohými kořínky, které už nemají kam růst, můžete doufat, že je vše v pořádku a vy nemusíte zatím vůbec nic dělat, snad jen zakoupit nějaký ozdobný, velikostí odpovídající a s barvou květů ladící kryt květináče, do kterého dáme plastovou nádobu, v které jsme rostlinu přinesli z obchodu, a umístíme ji na její místo.

Po přinesení z obchodu zkontrolujeme povrch substrátu, zda není příliš přemokřený a zda v něm neuhnívají kořínky
Po přinesení z obchodu zkontrolujeme povrch substrátu, zda není příliš přemokřený a zda v něm neuhnívají kořínky.
Světlo

Phalaenopsis má ráda po celý rok dostatek světla a vysokou vzdušnou vlhkost. Dostatek světla ale v žádném případě neznamená jižní okno v letním slunečním úpalu. V zimě jí naopak nevadí, když ji na chvíli „olízne“ nějaký ten paprsek zimního Slunce, stejně to není v pošmourných zimních dnech nic tak častého ani dlouhodobého. Rozhodně je lepší, pokud jí můžeme zabezpečit po celý rok hodně rozptýleného světla.

Vzdušná vlhkost
Tady se kořínky už příliš městnají okolo stěn. Čas pro přesazení je tu
Tady je vidět, že kořínky už se příliš městnají okolo stěn. Čas pro přesazení je tu.

Požadavek na vysokou vzdušnou vlhkost je v našich přesušených bytech někdy poměrně obtížné splnit. Začneme asi od umístění v místnostech s nejvyšší vzdušnou vlhkostí, krom kuchyně a ložnice by se tak hodila i koupelna, pokud v ní máte dostatek světla. Příčiny jsme si objasnili hned na začátku článku. Lokálně dokáže vzdušnou vlhkost navýšit i větší koncentrace květin na jednom místě. Odpar z jejich listů dovede dělat učiněné zázraky, ale zase musíme dát dobrý pozor, aby jedna druhé nestínily. Vzdušná vlhkost se dá lokálně zvednout i tím, že květináč s orchidejí položíme na širokou misku nebo tác zasypaný např. keramzitem a po dně nalijeme trochu vody.

Kořínky mnohdy vylézají všude možně a tvoří hotovou spleť
Kořínky mnohdy vylézají všude možně a tvoří hotovou spleť.
Zalévání

Zalévat se dá různými způsoby: od každodenního kápnutí vody ke kořenům, po občasné ponoření kořenového balu do vody. (Pozor na použitý substrát! Pokud většinu tvoří kůra, může vám odplavat.) Na jedno je třeba dávat bedlivý pozor: kořeny květiny nesmí zasahovat do vody. Pokud by se dlouhodobě máčely ve vodě, začaly by uhnívat.
Je dobré občas celou rostlinu pomlžit odstátou vodou. Já ji dokonce někdy, když není moc času, osprchuji vlažnou vodou. Při tom je třeba dávat pozor na to, aby v srdíčku (to je místo odkud vyrůstají nové listy) nezůstala stát voda. Kapka vody po sprchování a nízká teplota na okně dokáže odstartovat hnilobný proces, který byl příčinou úhynu mnoha rostlin v domácnostech. Takovou vodu stačí odsát kouskem papírového ubrousku.

Teplota

Teplota, kterou bychom měli rostlině poskytnout, by se měla pohybovat mezi pětadvaceti a třiceti stupni, protože se jedná o teplomilnou tropickou rostlinu. Dá se říci, že běžná pokojová teplota je minimem, které rostlina snáší. Pokud o ni nechceme přijít, neměla by teplota příliš klesat pod 20°C. Pozor na nepříliš dobře těsnící okna nebo nešetrné zimní větrání! Na druhé straně je potřeba také hlídat, aby za oknem nedošlo v letním slunci k přehřátí. Teploty nad 32 stupňů už také rostlině neprospívají.

Tak vypadá „kolénko“ na květním stvolu, z kterého dokáže v příštím roce rozvětvit a znovu bohatě kvést. Proto odkvetlý stvol zásadně neodstříháváme.
Tak vypadá „kolénko“ na květním stvolu, z kterého dokáže v příštím roce rozvětvit a znovu bohatě kvést. Proto odkvetlý stvol zásadně neodstříháváme.
Hnojení

Je možné použít speciálních hnojiv na orchideje. Ale mně bylo většinou líto utrácet za ně peníze, tak jsem si zpravidla vystačil s hodně naředěným Kristalonem, kterým jsem přes léto občas rostlinu zalil. Jak je vidět podle fotografií, nedělalo jí to problémy a bohatě – prakticky nepřetržitě už druhý rok – kvete.

Substrát

Ze substrátu pro orchideje se někdy dělá přílišná alchymie. Mám za to, že mnohdy zbytečně. Nezáleží totiž na živinách, nýbrž na nasákavosti a schopnosti udržet kořenům stálé prostředí, co se vlhkosti týče. Pro tento úkol se dají použít různé materiály – od přírodních po syntetické, od organických po minerální – a dají se z nich míchat různé směsi. Skalní pěstitelé si substrát míchají sami a nedají na ten svůj (jediný správný) dopustit. Co do něj všechno používají? Inu, od rašeliníků a mechů, přes rašelinu, drcenou kůru, kokosovou drť, kousky molitanu, pěnový polystyren a perlit. Pokud máte doma jeden květináč s orchidejí, je zbytečné se do takové alchymie pouštět. Stačí koupit již hotový substrát a pokud by byl příliš rozšmelcovaný, tak je nejlépe ho přesít přes hrubé síto a použít jen hrubší frakci.

Malý pohled „do zákulisí“ záplavy květů.
Malý pohled „do zákulisí“ záplavy květů.
Co dělat, aby bohatě kvetl?

Pokud jste dočetli až sem a dodržujete všechno, co bylo až dosud napsáno, tak teď si přečtěte to nejdůležitější. Proto, aby Phalaenopsis bohatě a opakovaně kvetla, je velmi důležité NESTŘÍHAT květní stvol po odkvětu a opadání květů. Pokud ho necháte a nanejvýš nad nejvrchnějším „kolénkem“ případnou zaschlou část opatrně zkrátíte, tak rostlina vyrazí z „kolének“ nové a ještě bohatší květní stvoly. Také často vyrazí nový květní stvol a starý se rozvětví, a pak oba společně vytvoří přebohaté hrozny květů.

Vidíte, že pěstování Phalaenopsis není nic, čeho byste se měli bát, ať už je rostlina darovaná, jako v mém případě, nebo jste si ji zakoupili sami. Rozhodně se o ni pozorně starejte a ona se vám odvděčí prakticky nepřetržitou záplavou krásných květů.

Tak hodně radosti při jejím pěstování!


Autor: Ota Beran
© 2009

Datum zveřejnění: 26. 3. 2009


Zpět na domovskou stránku
TOPlist
od 9. 11. 2009