Zpět na domovskou stránku

Jak se dá začít?

Například s chovem zakrslých králíků...

detail hlavy zakrslého králíka - hermelín červenooký
Hermelín je jedním z často chovaných zakrslých králíků

Snad každý se již setkal s tím, jak se dítko snažilo přesvědčit rodiče, aby mu pořídili zvířátko. Je lhostejné, zda se jedná o pejska nebo morče... vždy je potřeba si rozmyslet na co "stačíme". A to nejen finančně, ale hlavně časově. Tentokrát se podíváme na to, jak by se dalo začít s chovem zakrslého králíka.

zakrslý králík - hermelín červenooký - ve své kleci
Zakrslý králík může bydlet v pokojové kleci - i když tento hermelín Merlin raději zkoumá co je kde v bytě nového.

Jedním z těch "méně náročných" domácích mazlíčů je například zakrslý králíček. Je malý, tichý, přátelský... dokáže se naučit čistotě i několika zábavným kouskům. Nicméně, pozor musíte dát na jeho zoubky, které mají neustále snahu něco ohryzávat... a je jim dost dobře jedno o co jde - nábytek, pokojové květiny, kabely od domácích spotřebičů a cokoliv dalšího najdou. Proto je třeba dávat na tohoto neposedného společníka pozor, pokud mu umožníte volný pohyb po bytě.

Když jsme se s přáteli rozhodovali, co pořídit dětem za kamaráda, když bydlí v městském bytě a času není nazbyt, tak jsme postupně vylučovali jednotlivé možnosti. Pejsek štěká a musí se venčit, což není zrovna ideální volba, pokud bydlíte v bytě v centru města. Kočičku jsme také vyloučili, a to i proto, že se jich kolem domu toulá víc než dost a díky tomu jsou všichni proti nim docela zaujatí, křeček je aktivní hlavně v noci... a tak bych mohla ve výčtu pokračovat.

klec pro zakrslého králíka
Takhle může vypadat klec pro zakrslého králíčka.

Nakonec padla volba na králíčka, a tak jsem slíbila, že se po nějakém poohlédnu. Volba padla na samečka hermelína červenookého (Heč), což je jedno z často chovaných plemen zakrslých králíků, ale jeho koupí to rozhodně nekončilo. Pořízením zvířátka to totiž vždycky všechno teprve začíná... Zvířátku se musí pořídit bydlení (i když lepší je pořídit "domeček" s příslušenstvím ještě před pořízením zvířátka), napáječka, krmítko, podestýlka, potrava...

roštová podlaha pro králíčka s miskou s podestýlkou
Králíčkovi můžeme dát do klece rošt a do jednoho rohu nádobu s vhodnou podestýlkou.
Klec

Pro zakrslého králíka, kterého chcete chovat doma je vhodná klec, jakou můžete vidět na obrázku (pokud nejste náležitě šikovní a nevyrobíte si vlastnoručně pokojový kotec), s minimálními rozměry 40 x 40 x 40 (š x h x v). Klec musí být nejen pevná a dobře zavíratelná, ale i dobře otvíratelná, aby se dala snadno čistit. Měly by v ní být jesličky na objemné krmivo (čerstvou trávu nebo seno), miska na obiloviny nebo speciální granule pro králíčky a napáječka.

králík se naučí chodit na toaletu
Králík se naučí používat nádobu s podestýlkou.

Na podlahu se jako podestýlka nejčastěji používají dřevěné hobliny nebo hrubá drť z kukuřičných vřeten. Pokud ale chcete, aby váš králíček při volném pohybu po bytě podestýlku co nejméně roznášel, tak je vhodné vyrobit rošt, podobný tomu na obrázku, a umístit do jedné části klece nádobu s podestýlkou, do které bude králíček vykonávat svou nezbytnou potřebu. Podestýlku je vhodné často měnit nejen proto, aby nám králíček doma nezačal zapáchat, ale zejména proto, že ve znečištěné vlhké podestýlce se mohou snadněji množit původci různých onemocnění.

miska na krmivo pro zakrslého králíka
Miska na krmnou směs pro zakrslého králíčka.
Krmivo a krmení

Králík patří mezi býložravce, pro které je základním krmivem čerstvá píce nebo seno a (nejčastěji) speciální krmné směsi pro králíky. Jejich stravu je také vhodné doplňovat ovocem a zeleninou. Veškerá krmiva musí být nezávadná - čerstvá, čistá, nenapadená plísněmi a podobně.

Tráva i seno musí být získávány v oblastech, kde je co nejmenší riziko znečištění - výfukovými plyny, hnojivy nebo pesticidy, výkaly psů, koček, divokých králíků a zajíců - a nesmí obsahovat jedovaté rostliny. Ovoce a zelenina nesmí být znečištěny zeminou, napadeny plísněmi nebo ošetřeny chemickými látkami. Krmné směsi nesmí být zaplísněné nebo napadené hmyzem.

Píci a seno králíčkovi zakládáme do jeslí, jež by měly být součástí klece, přičemž seno může být v neomezeném množství. Krmnou směs sypeme do misky, která musí být odolná vůči králíkovým zoubkům a dostatečně těžká, aby ji králíček nepřenášel a nevysypával. Na vodu je nejlepší závěsná napáječka, jakou můžete vidět na obrázku. Vodu je třeba v napáječce každý den měnit a napáječku čistit. Králíčkovi můžeme do klece zavěsit i speciální pamlsky a vitaminové či minerální doplňky.

zakrslý králík na procházce
Zakrslý králík se může naučit chodit na vodítku...
Péče a pohyb

O králíčka je nezbytné se denně postarat - zkontrolovat jeho zdravotní stav (při potížích je potřeba navštívit veterináře), založit krmiva, vyměnit vodu, vyčistit toaletu... a také si s ním i trošku pohrát. Čím lépe se budete o králíčka starat, tím rychleji si na vás zvykne a vaše soužití bude pohodovější a také zábavnější.

Vašemu králíčkovi byste také měli najít "jeho" veterinárního lékaře, který jej bude nejen léčit v případě potíží, ale také pravidelně očkovat a případně i kontrolovat stav zoubků a drápků.

Pokud jde o pohyb, tak králíček sice může celý svůj život strávit v kleci nebo v kotci, ale mnohem více zábavy si užijete, pokud jej naučíte pohybovat se po bytě nebo po zahradě, i když jej musíte mít neustále pod dohledem, aby neprovedl něco nepatřičného.

zakrslý králík na procházce
... a na procházce si také rád odpočine.

Na začátku je vždy nezbytné vytvořit fungující vztah mezi králíčkem a členy rodiny (ovšem některá další domácí zvířátka nebývají s králíčkem přáteli - může to být třeba pes, velká kočka nebo velký papoušek a také například hadi). Králíček je sice poměrně plaché a ostražité stvoření, ale při patřičné trpělivosti v něm dokážete vzbudit dostatek důvěry a náklonnosti, aby se nechal přivolat, hladit, uchopit a přenést nebo "zahnat" zpátky do klece. Je vhodné z dosahu jeho všetečné tlamičky a ostrých zoubků odstranit nebezpečné věci (nebo je před ním vhodně zabezpečit) - zejména pokojové květiny (z nichž je velká část jedovatá) a kabely od elektrických spotřebičů, ale i další předměty, jejichž okousání není žádoucí a mohly by králíčkovi ublížit.

Pro pohyb venku je vždy nejlepší použít speciální postroj pro králíčky a vodítko (i když půjde jen o pohyb po dobře oplocené zahradě). Není vhodné se s králíčkem na vodítku pohybovat po volně přístupných pozemcích (třeba v parku nebo na louce), a to nejenom z důvodu rizika napadení psem, ale i kvůli nebezpečí nakažení nemocí. Při pohybu venku je potřeba dávat pozor, aby se králíček nezranil, nebyl dlouho na sluníčku, neuhnal se, nenastydl... a po návratu domů je nutné zkontrolovat, zda si váš kamarád nedonesl třeba klíště.

Pokud se budete o králíčka starat odpovídajícím způsobem, tak se můžete dlouho těšit z jeho přízně.

Přejeme hodně úspěchů a radosti!


Autor: Anna Marcinková, Foto: Ota Beran
© 2009

Datum zveřejnění: 5. 7. 2009

Pokud máte zájem pořídit si milého společníka, tak se podívejte na nabídku (nejen) zakrslých králíčků


Zpět na domovskou stránku
TOPlist
od 9. 11. 2009