Zpět na domovskou stránku

K čemu může být využita kopřiva dvoudomá (Urtica dioica)

kopřiva dvoudomá (Urtica dioica)

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) je jednou z nejznámějších rostlin našich zahrad a luk. Je jednou z populárních léčivek, používaných nejen jako kardiotonikum, ale i pro léčbu cukrovky, je důležitou součástí čisticí jarní kůry. Přidává se do tradičního velikonočního jídla. Dříve se používala i jako přadná rostlina, ačkoliv její kvalita v tomto směru není valná. Jednu z mnoha možností využití speciálně pro ženy vám prozradí další řádky.

Využití kopřivy pro ženy jsem našel v časopise paní a dívek nazvaném Lada, kde se krom kratochvilného čtení nacházel recept, který pro vychutnání textu ponechávám v původním znění v podobě, jak byl napsán rok před vznikem Československé republiky:


Proti vypadávání vlasů

Vypadávání vlasů, zvláště u dam, jest nepříjemností, ano vážnou škodou. Bývá to zvláště při česání a úbytek vlasů bývá často až patrným.

Proti vypadávání vlasů doporučují se mnohé tajné prostředky, jež si dají vynálezci hezky draho zaplatiti. To jsou však obyčejně prostředky bezcenné a lépe jest používati proti tomu laciných domácích prostředků.

Proti vypadávání vlasů možno s prospěchem používati odvaru kopřivy obecné. Za tím účelem se kopřivy natrhají, pořežou se stonky listí a květ na kousky asi 8 cm dlouhé, aby se mohly do nádoby snadněji vložiti, propráním v čisté vodě zbaví se všelikých nečistot, jež na nich lpí a na to povaří se v obyčejné vodě 10 – 15 minut. Vše se pak nechá schladnouti, načež se odvar procedí přes husté čisté plátno. Takto získaným odvarem myje se hlava a vyperou se vlasy dle potřeby, dvakrát i třikrát za týden. Před mytím odvarem z kopřiv jest dobře umýti hlavu a proprati vlasy nejprve vodou, ve které jest rozpuštěno přiměřené množství sody. Mytí hlavy jest nejlépe konati mezi dnem, aby vlasy volně rozpuštěné mohly dobře uschnouti. Prostředek tento vyčistí také hlavu od lupů.


Tolik tedy Lada ročník 1917. Já ještě dlužím odpověď, proč se jedná o recept speciálně pro ženy. Není to vůbec proto, že by odvar z kopřiv na mužské vlasy nezabíral. Je to proto, že u mužů ztráta vlasů není obvykle pociťována jako nějaká tragédie - tedy alespoň u těch rozumných. (Přehazovačkáře z okruhu rozumných mužů vyjímám, neb nevidím nic rozumného, když si kartáčem či hřebenem nahoní pět zbývajících vlasů minimálně třikrát okolo hlavy domnívaje se, že dokáže tímto rituálem zakrýt pleš velikosti Václaváku.)

Trefně to vyjádřil jeden můj kamarád: „Vlasy, ty jsem nikdy k ničemu nepotřeboval!“

A já k tomu s oblibou dodávám: „Dobrému člověku vlasy slezou, ale svině se musí pařit.“


Autor: Ota Beran
© 2009

Datum zveřejnění: 7. 7. 2009


Zpět na domovskou stránku
TOPlist
od 9. 11. 2009