Zpět na domovskou stránku

Bílý kůň - může být jen projevem genové mutace,
tedy vlastně genetické poruchy

„Bílým koněm“ se nazývá například bezúhonná osoba, kterou podvodný podnikatel využije pro své „podnikání“. Bílý kůň, tentokrát bez uvozovek, je i „dopravním prostředkem“ svatého Martina naznačující nám, že už nadešel čas, aby do českých luhů a hájů napadl sníh. Bílý kůň je ale především krásné a majestátní zvíře, ceněné právě pro svou barvu. Napadlo vás někdy, jak to s tou jeho bílou barvou vlastně je? Pokud nevíte, můžete si o pár zajímavostech okolo bílé barvy koní přečíst v následujícím článku.

Starokladrubský kůň je jedinečným příkladem vybělujícího bělouše
Starokladrubský kůň - jedinečný příklad vybělujícího bělouše.
Právě on je majestátní a elegantní ozdobou všech ceremoniálních slavností korunovaných hlav.

Bílí koně jsou součástí kulturního dědictví lidstva. Měli a někde stále ještě mají obrovský vliv na estetický a kulturní prožitek člověka. Jsou odznakem majestátu, moci a slávy. Kočár tažený spřežením běloušů je dodnes součástí ceremoniálních potřeb evropských panovnických dvorů. Bez něj by se neobešla britská královna ani španělský král… a mnoho běloušů slouží nejen na ostatních evropských dvorech.

Může za to vada

Napadlo by vás, že tito majestátní krásní koně jsou vlastně postižení genetickou vadou? Speciální zbarvení takzvaných vybělujících běloušů, mezi které patří například i náš národní poklad - starokladrubští koně, jsou vlastně „šedovlasými staříky“. Tento atraktivní znak běloušů – vybělování – způsobuje poměrně jednoduchá dominantně se projevující mutace genu, která může být vysledována v generacích zpět ke společným předkům, kteří žili už před stovkami let.

Ne všichni bělouši jsou vybělující, ale velká většina bílých koní nese právě tuto dominantní mutaci, jejímž výsledkem je toto takzvané „vybělování“, tj. rychlé šednutí jejich srsti. Takový „šedivějící“ kůň se narodí s úplně „obyčejnou“ – barevnou (černou, hnědou nebo kaštanovou) srstí, ale proces šedivění srsti u něj začíná velmi brzy – již během prvního roku života. Srst těchto koní kompletně zbělá do věku šesti až osmi let, ale jejich kůže dál zůstává normálně pigmentovaná. Tento proces se vlastně podobá šedivění vlasů u člověka, ale u těchto koní probíhá mimořádně rychle.

jedinečné umění při vedení spřežení běloušů je tzv. uherská pošta
Ukázkou jedinečného umění při vedení spřežení běloušů je tzv. uherská pošta
Krása a nemoc

O tom, že koně slouží člověku již celá staletí, se nemusíme přesvědčovat. Sloužili jako jízdní i tažná zvířata. Byli potřební pro reprezentaci. A nyní se ukazuje i další možnost užitku, který člověku nabízejí. Koně by totiž mohli hodně napomoci i lékařskému výzkumu. Objev mutace způsobující vybělování koní má veliký význam pro lékařský výzkum, protože se přišlo na to, že právě tato mutace zvyšuje riziko vzniku melanomu.

Asi 75 procent vybělujících koní starších patnácti let má nezhoubnou formu melanomu, který se v některých případech může změnit ve zhoubný. A tak poznání genetické podstaty vybělování koní nabídlo nový pohled do molekulárně genetických souvislostí, které mohou vést k vývoji některých druhů kožních nádorů. Tato „vybělující mutace“ nejspíš na jedné straně stimuluje růst melanocytů, ale na druhé straně vede k předčasné ztrátě melanocytových kmenových buněk v chlupové cibulce potřebných pro vytvoření pigmentace srsti koní (nebo třeba lidských vlasů), přičemž podporuje i rozvoj některých melanocytů způsobujících pigmentaci kůže.

Domácí zvířata představují pozoruhodné modely pro evoluci biologické rozmanitosti, jak pochopil už Charles Darwin. Vybělující koně jsou nádherným příkladem důležitosti regulačních mutací, jako základního mechanismu vedoucího k fenotypové rozmanitosti uvnitř druhu. Vybělující mutace koní sice sama o sobě nemění žádnou proteinovou strukturu, ale ovlivňuje fungování dalších genů.

Je velmi pravděpodobné, že podobná mutace, jaká byla objevena u vybělujících koní, tvoří velkou skupinu mutací, s jejíž pomocí lze vysvětlit některé barevné rozdíly mezi jednotlivými plemeny domácích zvířat a možná i mezi některými druhy.

Až příště uvidíte spřežení krásných a majestátních kladrubských běloušů, neobdivujte se jen jejich kráse a majestátnosti, ale vzpomeňte si i na to, že i jejich zbarvení či lépe řečeno to, jak je geneticky kódováno může napomoci lidskému poznání, které snad umožní předcházet vzniku některých druhů rakoviny a ušetřit člověku spousty trápení s touto hroznou nemocí.


Autor: Ota Beran
© 2010

Datum zveřejnění: 29. 3. 2010


Zpět na domovskou stránku
TOPlist