Zpět na domovskou stránku

První slavnostní večer Klubu přátel české bábovky

kakaová dýňová bábovka

Bábovková horečka, která se částečně přehnala i našimi stránkami, má následky. Některé horečky se bez následků prostě neobejdou. Bábovková horečka nepřinesla jen některé nové recepty, ale vyústila i v naše členství v Klubu přátel české bábovky. Duchovní otec Klubu přátel české bábovky a kreativní tvůrce nejen mnoha krásných forem Mejla-Hlína svolal první setkání členů Klubu.

Mejla-Hlína - Otec zakladatel Klubu přátel české bábovky
Mejla-Hlína si právem zaslouží titul Otec zakladatel Klubu přátel české bábovky.

Pro první večer Klubu přátel české bábovky bylo duchovním otcem Klubu, Mejlou–Hlínou, vybráno příjemné prostředí litoměřické kavárny Spirála. I když to pro některé bylo trochu z ruky, rozhodně si troufnu tvrdit, že nikdo z přítomných nelitoval cesty ani účasti na setkání Klubu. A protože Klub přátel české bábovky není žádná uzavřená společnost, jako jsou některé anglické kluby, tak se naplnily prostory kavárny nejen členy Klubu, ale i množstvím dalších příznivců české bábovky plných očekávání co dobrého přinese večerní program. Program přinesl nejen mnoho dobrého, ale přímo výborného, a to nejen pro chuťové buňky přítomných, ale i pro všechny ostatní smysly. O chuťové buňky se staraly nejen donesená novinka mezi dobrotami vyklopenými z mejlovky - dýňová bábovka (recept najdete pod tímto odkazem v podání Aničky, ale i na místě upečené bábovky od tvůrce forem Mejly. Všechny byly výborné! No, a o další smysly se postaral kulturní program.

Pianista Luděk Havel a zpěvák Jan Šmikmátor
Pianista Luděk Havel a zpěvák Jan Šmikmátor se podíleli na vytvoření příjemné atmosféry po většinu večera.
Hudba a zpěv

Lví podíl na příjemné atmosféře měla hudba, kterou večerem provázeli pianista Luděk Havel a zpěvák Jan Šmikmátor. Potlesk, který se jim za každou písničku dostával, vůbec nebyl vynucený, ale právě naopak – spontánní a hlasitý. Však také bylo zač! Swingové pecky střídaly slaďáčky báječně podané příjemným hlasem Honzy Šmikmátora, které dokázaly chytnout za srdíčko. Radost pohledět a velmi příjemné poslouchat! Oběma umělcům patří velký dík – ne za zvukovou kulisu, ale za vynikající živou hudbu interpretovanou se zaujetím a láskou, která z jejich provedení čišela na první pohled a poslech.

Další fotografie

„One man show“
Viktor Braunreiter a jeho Pouliční divadlo
Viktor Braunreiter a jeho Pouliční divadlo přidali nemalý díl dobré nálady.

Avizované divadelní představení znamenalo excelentní show na motivy hry Williama Shakerspeara Romeo a Julie. V podání Pouličního divadla Viktora Braunreitera to byl doslova gejzír ryzího a nejčistšího klaunství v tom nejlepším smyslu slova. Klasik anglického dramatu William Shakerspeare by se možná divil kolik pozitivních emocí a smíchu může být skryto v jeho klasickém dramatu. Herci z řad publika, kteří se do provedení hry zapojili s obrovským nadšením a plným nasazením, si vskutku zasloužili obdiv publika i bouřlivý potlesk. Jejich podpisy budou jako památka na toto nezapomenutelné představení ještě dlouho zdobit sloup kavárny Spirála.

Další fotografie

Tombola - pestrá škála ukázek práce mistrů svého řemesla
Tombola byla pestrou škálou ukázek práce mistrů svého řemesla.
Tombola plná nádob

Dalo by se říci, že slibovaná tombola byla taková jednotvárná – samé nádoby. Ani materiálově to nebylo nijak pestré – pálená hlína a sklo. Kdo ale viděl tombolu pohromadě, mohl se jen tiše obdivovat umu tvůrců. Tolik krásných tvarů hliněných forem z dílny Mejly-Hlíny i replik historických sklenic z dílny Haidl & syn vyvolalo snad ve všech přítomných touhu některý z výrobků vlastnit. Tato touha došla svého naplnění v závěru večera, kdy byla tombola konečně vylosována. A protože i tombola byla, stejně jako celý večer, perfektně zorganizována, tak se na každého dostalo. Tím už se společný večer neodvratně chýlil ke svému závěru, a tak si ještě všichni přítomní za doprovodu klavíristy zazpívali několik pěkných písní.

Jsem přesvědčen, že všichni příchozí prožili příjemný večer, který tak trochu připomínal výrobu bábovky. Dobrým základem těsta byla příjemná společnost, když se k tomu přidalo trochu dobré hudby a nezbytné ingredience doplnil skvělý humor, pak se z „formy“ kavárny Spirála vyklopil skvělý večer. Věřím, že si ho všichni přítomní zase někdy rádi zopakují. Připomene jim ho nejen cena z tomboly pocházející z umných rukou mistrů svého řemesla. Inu, když se řemeslo dělá dobře a s láskou, je to na výsledku vidět. A takovému řemeslu (ale hlavně jeho mistrům) je třeba vzdát hold.

První setkání Klubu přátel české bábovky skončilo, ať žijí přípravy toho příštího!


Autor: Ota Beran
© 2009

Datum zveřejnění: 25. 11. 2009


Zpět na domovskou stránku
TOPlist