Zpět na domovskou stránku

Co odpovíte, až se zima zeptá:

Máte správně zazimovanou dosnu indickou?

Každoročně obdivuji v mnoha zahradách a předzahrádkách krásu rozmanitých rostlin. Občas se odhodlám a některou si pořídím. Letos jsem na jaře dostala narychlené sazenice dosny indické (Canna indica) a s velmi stručnými instrukcemi jsme si je odvezli na chalupu.

dosna indická (Canna indica)
Dosna indická (Canna indica) se pyšní krásným květenstvím.
Jenže, než jsme se nadáli přišel podzim a první mrazíky... a jestliže se chceme příští léto opět těšit krásou této vznešené rostliny, tak nezbývá než hlízy zazimovat. A pokud nevíte jak na to, pak čtěte dále.

dosna indická (Canna indica)
Dosna pomohla dotvořit zelené zákoutí, na které dopadly první pohledy příchozích.

Dosna indická (Canna indica) není v našich zahradách a parcích žádnou novinkou. Ve dvacátých a třicátých letech minulého století byla intenzivně zušlechťována a vzniklo mnoho nových hybridů. Na pěstování není dosna příliš náročná - vyhovuje jí plně osluněné stanoviště a pravidelná vydatná zálivka - pak se nám od června do prvních mrazíků odvděčí nejedním krásným květenstvím.

Tak tohle funguje. Letos na jaře jsme dostali předpěstované rostliny, odvezli jsme je na chalupu a bez problémů je usadili na jejich místečko. Během léta jsme se o ně, krom občasné zálivky, nemuseli vlastně vůbec starat. Dosnám se dařilo tak, že dorostly úctyhodné výšky (sice jsme je nepřeměřovali, ale přes metr to bylo) a jejich krásná květenství nám dělala samou radost a vítala příchozí opravdu až do podzimu.

očištěná hlíza dosny indické (Canna indica)
Vyryté hlízy je potřeba pečlivě zbavit veškeré zeminy.

Jenže pak přišla ta obtížnější část péče o dosny. Ve zprávách se objevily informace o přízemních mrazících a to byla informace, která znamenala, že bude brzy nejvyšší čas hlízy vyrýt a uložit do bezpečí, aby na jaře mohly být vysazeny zpět do záhonku.

Nápad, že by se hlízy podařilo vytáhnout vzal velmi rychle za své, a tak se muselo dojít pro rýč. Pak už to šlo mnohem lépe. Rostliny jsme vyryli, stonky zastřihli asi na dvacet centimetrů a opatrně oklepali zeminu z hlíz. Nicméně, ještě pořád to nebylo to, co bychom si představovali pod pojmem očištěná hlíza.

očištěné hlízy dosny indické (Canna indica)
Očištěné hlízy po oschnutí uložíme do suché místnosti k přezimování.
Takže došlo na rozhodování - necháme je jen tak oschnout a pak je zkusíme dočistit "na sucho" nebo vezmeme hadici a spláchneme zeminu vodou. Vyhrála varianta "b"... hlízy šly pod vodu a pak na sluníčko, aby oschly. Podzimní sluneční paprsky sice už nemají tu sílu, co v létě, ale na osušení omytých hlíz to stačilo, takže mohly být uloženy do přepravky a odstěhovány do komory.

Hlízy se totiž musí skladovat v suché místnosti, kde se teplota pohybuje mezi 5 až 10 °C a také je potřeba je několikrát v průběhu zimování prohlédnout, zda se na nich neobjevuje plíseň. To by totiž bylo nutné zasáhnout a postižené hlízy co nejrychleji zlikvidovat, abychom nepřišli o všechny, protože to bychom na jaře neměli co předpěstovávat a sázet.

Tak co, nebylo to zase až tak složité, viďte? Nu, uvidíme na jaře, jak jsme byli úspěšní.

A víte, co budete muset udělat na jaře, aby vám dosny zase pěkně kvetly celé léto? Pokud si tím nejste úplně jisti, tak se stavte... podělíme se s vámi o naše zkušenosti.


Autor: Anna Marcinková
© 2009

Datum zveřejnění: 5. 11. 2009


Zpět na domovskou stránku
TOPlist
od 9. 11. 2009