Zpět na domovskou stránku

Kamínky od moře a co se s nimi dá podniknout

Také o dovolené u moře nevydržíte jen tak ležet a opékat se v paprscích žhnoucího slunce, ale raději chodíte po pláži, rozhlížíte se kolem a sbíráte větší či menší kamínky zajímavých barev a tvarů dohladka obroušených vlnami, a pak je vám líto je vyhodit? A také jste nedávno doma objevili krabici (nebo jinou nádobu) plnou úžasných oblázků a nevíte co s nimi? Tak to pro vás máme malou inspiraci.

Možná doma také máte sbírku kamenů, které vám připomínají dovolenou a nechcete je vyhodit
Hromádka kamenů dovezených z Chorvatska nám připomíná hezké chvíle na pláži kdesi u Jadranu

Možná se i u vás najdou zajímavé oblázky i větší valouny, které jste si přivezli od moře, a nevíte co s nimi, a tak jsou buď volně uloženy na poličce (kam se na ně obdivuhodně práší) až nakonec dříve či později skončí pečlivě uložené někde v krabici od bot (pokud tam nejsou už od návratu z vaší dovolené). Přitom mohou vytvořit s pokojovými rostlinami, či ještě lépe exotickými rostlinami pocházejícími z míst, ke kterým se váží krásné vzpomínky, hezkou kombinaci společně umocňující emocionální prožitek.

Pro účel důkladné očisty kamenů nám dobře poslouží plastové umyvadlo
Kameny je potřeba nejdřív dobře omýt a hlavně zbavit zbytků soli, aby nemohla ublížit rostlinám, s kterými budou sdílet společnou misku

Jak na to? Inu nejdříve je potřeba najít a vytáhnout tu „krabici od bot“ rozpadající se pod vahou té spousty kamínků v ní uložených.

Základem je očista

Protože budeme kamínky kombinovat s rostlinami, u nichž si ne vždy jsme jisti jejich tolerancí k soli z mořské vody, je třeba nejdříve je omýt a zbavit soli. Tuto očistu provedeme nejlépe v plastovém umyvadle, které položíme do vany a sprchou a kartáčem kameny zbavíme nečistot. Dejte pozor, abyste si nepoškrábali vanu!

Z odsolených kamenů je potřeba vybrat ty, které se nejlépe hodí pro zamýšlenou kompozici
Z „odsolených“ kamenů vybereme ty nejvhodnější, které poslouží k vytvoření zamýšlené kompozice

Pokud jsou kameny členité a porézní je obtížnější z nich sůl dostat. Potom pomůže opatrně je nandat do velkého hrnce uvařit a vodu slít. Pokud by byla voda stále slaná, dá se tento postup opakovat do té doby, než si můžeme být dostatečně jisti, že voda, která bude v kontaktu s těmito kameny, rostlinám neublíží.

květináč s vybranou rostlinou, zde je to Opuntia ficus indica postavíme do větší misky
Květináč s vybranou rostlinou postavíme do misky…
Výběr rostliny

Nejlepší jsou rostliny, které spolu s oblázky dokážou nejlépe vyvolávat vzpomínky na místa, odkud jsme je přivezli. Mnoho rostlin se dá celkem snadno dovézt v podobě semínek, vysít je a začít pěstovat. Ideální jsou například rohovník obecný (Ceratonia siliqua), který je u nás známý spíše jako svatojánský chléb, marhaník obecný (Punica granatum) – známé granátové jablko, olivovník evropský (Olea europaea), „bobkový list“, tedy vavřín vznešený (Laurus nobilis), nebo třeba středomořský druh opuncie (Opuntia ficus indica), ale použít se dá prakticky každá pokojová květina.

květináč v misce začneme postupně obkládat vybranými kameny
…a začneme jej obkládat kameny.
Aranžování

Květináč s rostlinou umístíme do široké misky a případně jej můžeme obsypat například keramzitem. Na něj naaranžujeme kolem dokola oblázky tak, že zcela zakryjí květináč a vytvoří zdání, že rostlina roste jen z té spousty krásných oblázků. Samozřejmě, že pokud použijeme pořádně širokou misku, tak se na ni dá naaranžovat více rostlin a třeba i různých druhů. Jen je třeba dbát na umírněnost kompozice, aby to nebyla jen hromádka kamenů, ale vyvážený celek ladící dohromady.

Kameny mají pro rostliny docela užitečnou funkci, brání odpařování vody z povrchu substrátu. Jen je třeba zalévat opatrně a dát pozor, aby květináč nestál trvale ve vodě, pak by mohlo dojít k uhnívání kořenů a úhynu rostliny. Pokud budeme opatrní, můžeme se z kamenů i rostlin pohromadě těšit dvojnásob. Když nás scenerie omrzí, není nic jednoduššího než ji přeskládat, případně použít jinou rostlinu.

výsledné aranžmá má nejen působit harmonickým dojmem, ale hlavně připomenout krásné chvíle
A takhle nějak může vypadat výsledek.
Důležité jsou vzpomínky

Pokud se práci s kameny pověnujete, určitě se vám povedou i mnohem hezčí „kousky“, než jaký tvoří na fotografiích mladý semenáček opuncie v nepříliš pohledné misce, která posloužila pro tuto malou ukázku postupu.

V Japonsku se podobné aranžování stromů a kamenů na miskách vyvinulo v naprosto dokonalé umění, ale od toho my jsme na míle daleko. Nám nejde ani tolik o dokonalé umění, jako spíš o oživení vzpomínek na to, jak krásně bylo na dovolené a jak osvěžující byla v teplých podvečerech vlastnoručně vymačkaná grenadina, či jak bezvadně chutnaly vlastnoručně utržené „kaktusové fíky“ (a kolik z nich zbylo v rukách trnů, jako v mém případě).

Zkuste najít vaše kameny, zkombinovat je s rostlinami a uvidíte, že to nemusí být velké umění ani věda, ale že práce na aranžmá bude pro vás potěšení a zábava. Držím palce!


Autor: Ota Beran © 2009

Datum zveřejnění: 26. 2. 2009


Zpět na domovskou stránku
TOPlist
od 9. 11. 2009