Zpět na domovskou stránku

Velikonoční kaktus (Rhipsalidopsis) nekvete? Poradíme jak na něj.

květy velikonočního kaktusu Rhipsalidopsis

Velikonoční kaktus je kaktus z rodu Rhipsalidopsis. Pochází z Brazílie a u nás už se stal jedním ze symbolů Velikonoc. Velikonoce bez kvetoucího velikonočního kaktusu si někteří z nás ani nedovedou představit. Poradím vám, jak ho pěstovat, abyste se na jaře pravidelně dočkali jeho krásných sytě barevných květů.

Ripsalidopsis má rád celoročně umístění na světle (ne na přímém slunci), ale snese i polostín. Od února až do října je dobré ho držet v teple, ale pokud chcete, aby vám na jaře kvetl, musíte mu od listopadu minimálně na dva měsíce vytvořit zimní podmínky. Dejte ho někam na světlou a chladnou chodbu a docela zapomeňte na nějaké zalévání. Ideální teplotou v tomto období jej tak asi 10 až 12 stupňů Celsia. Za těchto podmínek Rhipsalidopsis vytvoří na okrajích článků malinkaté uzlíčky - zárodky budoucích květů. Dají se na konci tohoto období objevit a pozorovat pouhým okem. To je známkou, že období zimního klidu už je možno ukončit. Pokud jsou ještě Velikonoce daleko, období zimního klidu můžete prodloužit.

Tak vypadá o Velikonocích kaktus, který neměl v zimě období nižších teplot bez zalévání.
Tak vypadá o Velikonocích kaktus, který neměl v zimě období nižších teplot bez zalévání.

Záleží pouze na našem odhadu, jakou máte doma teplotu a za jak dlouho budou Velikonoce. Podle teploty, jakou máte doma, ho můžete dát asi měsíc před Velikonocemi někam do pokoje na okno opatrně začít zalévat. Můžete pozorovat, jak rychle se začnou tvořit poupata. Pak je možno začít intenzivněji zalévat a hnojit. Důležité je už s ním v tomto období raději nehýbat, protože, když má nasazená poupata, může je po přemístění snadno zas všechny pustit. Po pár létech tréninku už odhadnete, jak rychle dokážou poupata rozvít tak, aby byl velikonoční kaktus rozkvetlý a v plné kráse připraven s vámi oslavit Velikonoční svátky.

Po správném ošetřování (nebo spíše neošetřování) během zimy má vypadat na jaře velikonoční kaktus takto. Aby byl rozkvetlý právě na Velikonoce, je už větší věda.
Po správném ošetřování (nebo spíše neošetřování) během zimy má vypadat na jaře velikonoční kaktus takto. Aby byl rozkvetlý právě na Velikonoce, je už větší věda.

Někdy se ho i přes dodržování výše uvedených rad nedaří přivést ke květu. Tak tady je čas na prozrazení jednoho malého tajemství, nejspíš je to chlap, protože naprosto nesnáší přílišné ženské opečovávání, Stačí mu docela obyčejná hlína, co někde venku na kraji pole naberete. Pokud ho budete příliš hýčkat nějakými speciálními substráty plnými živin, tak se vám odvděčí tím, že nebude kvést. Takže moc nepřesazovat a hnojit jen když už má nasazeno na květy.

Pokud byste si ho chtěli namnožit, není nic jednoduššího než ulomit jeden článek, který ve vlhkém substrátu snadno zakoření. Nejlépe se chytá na jaře nebo počátkem léta. Po zakořenění může za další rok či dva začít kvést. Krásné Velikonoce s kvetoucím velikonočním kaktusem.


Autor: Ota Beran
© 2011

Datum zveřejnění: 14. 4. 2011


Zpět na domovskou stránku
TOPlist