Zpět na domovskou stránku

Navštívili jsme dobový jarmark...
aneb premiéru jsme si odbyli ve Veltrusech

Určitě jste už nějaký dobový jarmark navštívili. I my jsme se několika zúčastnili jako návštěvníci. Ale tentokrát to bylo jiné. Když jsme jednoho krásného dne uznali, že dosavadní styl, jakým nabízím mé výtvory, nejspíš není tou nejlepší cestou k cíli, tedy k jejich prodeji, odhodlali jsme se, že vyrazíme za možnými zájemci přímo "do terénu".

dobový stánek s háčkovanými dečkami

Jenže ne vše je tak snadné, jak by si člověk v růžových snech představoval... musíte mít jak, kam a s čím jet. Jak bychom měli - auto se v garáži nachází. Ale kam jet? Zabrouzdali jsme po internetové síti... a objevili úžasné stránky virtuálního tržiště. Zaregistrovat se bylo otázkou několika minut... ale odhodlání k přihlášení se na některou z nabízených akcí se již nedostávalo. Nu, což... však zítra je také den.

dobový stánek nejen s háčkovanými dečkami

Když jsem na druhý den otevřela schránku elektronické pošty, vypadlo na mě pozvání na dobový jarmark, který se měl konat za dva týdny ve Veltrusech. Jejda... to to ale rychle funguje. Na jednu stranu jsem měla obrovskou radost, že jsem natrefila na "živé" stránky... ale zároveň mé nadšení poněkud zchladilo to, že zatím nějak nemáme zcela jasno "s čím" bychom jeli. Né, že bychom neměli co nabídnout... jen jsme tak nějak neměli "na čem". No, uznejte... dobový stánek přece jen nepatří k běžnému vybavení domácnosti... a kdo by čekal, že se někdo ozve hned druhý den.

Nezbylo tedy nic jiného než zapátrat po inspiraci... dlouze se zamyslet... a vyrazit po nákupech. A tak se po týdnu přemýšlení... dvou hodinách nakupování... a už ani nevím kolika hodinách práce zrodil náš vlastní "dobový stánek", se kterým jsme mohli vyrazit do víru jarmarečního dění (jeho stavba by vydala na samostatný článek, ale byli jsme tak zabraní do díla, že nás ani nenapadlo "zdržovat se" focením... tak snad někdy příště).

několik dobových stánků na jarmarku ve Veltrusech
Náš první jarmark

Cestu do Veltrus jsme zvládli bez problémů... o trošku komplikovanější bylo nalezení areálu letního kina, ale i to se nám po chvilce podařilo, stejně jako nalezení oranizátora akce, který nám ukázal, kde si můžeme náš stánek postavit. I to jsme zvládli v podstatě bez problémů... věřte, že když jsme měli postaveno a vybaleno, tak jsme si upřímně oddychli. Pak už nezbývalo než čekat na zahájení programu, který byl pořádán u příležitosti 110. výročí povýšení Veltrus na městys a 15. výročí stanovení Veltrus na město.

O desáté hodině dorazil historický průvod do areálu letního kina a po královském projevu započal bohatý kulturní program. Návštěvníci měli možnost spatřit nejen rytířská klání, ale také ukázky dobových tanců skupiny Virtus Vincit, divadelní představení Divadla bez střech, koncerty skupiny Jagabab a vystoupení kejklíře Martina. Něco dobrého na zub a pěkného na památku bylo možno zakoupit u nejednoho stánku.

živá socha krále na slavnostech ve Veltrusech
vystoupení tanečnic v dobových kostýmech
vystoupení tanečníků v dobových kostýmech

Ačkoliv kupujících návštěvníků nebylo mnoho, tak rozhodně nelituji, že jsme se do Veltrus vypravili. Atmosféra byla skvělá a ani malá dešťová přeháňka ji nedokázala pokazit.

Již se těšíme na další akci, kterou bude Tradiční štětský jarmark konaný 12. září, a doufám, že i tam se setkáme s tolika sympatickými lidmi... a třeba se tam potáme i s Vámi.


Autor: Anna Marcinková Foto: Ota Beran
© 2009

Datum zveřejnění: 24. 8. 2009


Zpět na domovskou stránku
TOPlist
od 9. 11. 2009