Zpět na domovskou stránku

Májová hádanka z naší zahrady

Víte co je na fotografii?

Naše okolí nám dává pořád nějaké hádanky a stále nás překvapuje něčím novým. Kdo se bedlivě sleduje dění okolo sebe a dokáže pozorovat, tak ho každý den matička příroda něčím překvapí a potěší. Pár takových zajímavých věcí, které mnohdy přejdete bez povšimnutí, jsem se pokusil v dubnu nafotit, abyste i vy zahlédli něco zvláštního, pozoruhodného a v jistém smyslu toho slova i zázračného. Nechybí ani otazník na závěr.

květenství jedle numidské (Abies numidica)

Copak nám to tu raší za jahůdku? Nebo je to snad malina? Inu růžovoučké to je jen jen k nakousnutí. Rozbrázděný povrch a růžová barva by snad opravdu napovídala na nějaké ovoce. Že by moruše?

Kvetoucí jedle

Ale kdež, žádné ovoce se nekoná, to jsou jen základy samčích kvítků jedné velevzácné jedle. Že jich má ale požehnaně. To je jasný důkaz, že se jedli alžírské neboli jedli numidské (Abies numidica) i v našich zeměpisných šířkách velmi dobře daří.

kvetoucí jedle numidská (Abies numidica)

Zatímco ve své domovině se dostala téměř na pokraj vyhynutí, tak v botanických a dendrologických zahradách po celém světě je ozdobou a obdivovaným exponátem. Pozor, neplést si s příbuznou a mnohem četnější jedlí španělskou (Abies pinsapo). Tu dnes seženete v každém trochu lépe zásobeném zahradnictví.
Jedle numidská má krásné bílé pruhy na rubu jehlic a o něco větší šišky než jedle španělská (až 18 cm dlouhé) a tyto šišky jsou na konci zašpičatělé. Zatímco někteří lidé tvrdí, že nejkrásnější jedlí je jedle kavkazská (Abies nordmaniana) často u nás sloužící jako vánoční stromek, já mám jiné favority a jedle numidská mezi ně rozhodně patří. No uznejte, není krásná i v detailu když se chystá kvést?

rašící javor dlanitolistý (Acer palmatum)
Rašící javory

A copak nám to raší tady? Má to tmavě červené hluboce vykrojené lístečky. Tak to by mohl být některý z javorů. V tomto případě se jedná jeden ze skupiny japonských javorů, a sice některý červenolistý kultivar druhu nazývaného javor dlanitolistý (Acer palmatum). Je to strom či keř, kterého dnes existuje taková spousta kultivarů, že se v nich vyznají jen opravdoví odborníci. Je to oblíbený druh, bez kterého by se japonské zahradní umění ani bonsajová tvorba neobešla.

rašící javor dlanitolistý (Acer palmatum)
Jednotlivé kultivary se liší vzrůstem, barvou a tvarem listů, habitem rostliny. A co teprve, když si javor dlanitolistý vezme do parády bonsajový mistr, to je teprve něco. Někdy se na to zajděte podívat na nějakou bonsajistickou výstavu. Určitě tam nějaký javor dlanitolistý potkáte.

Cože je tohle? Zelené lístečky červeně lemované? To také může být? Ale jistě! Je to jenom potvrzení toho, že javor dlanitolistý (Acer palmatum) má velikou spoustu kultivarů s často velmi podivuhodně tvarovanými, vykrajovanými, stříhanými a barevně roztodivnými listy. Tenhle kultivar se příznačně jmenuje „Butterfly“. Když se jeho lístečky rozvinou tak ve větru připomínají hejno motýlků s bíle olemovanými křídly poletující nad větvemi.

hádanka na květen
A víte, co je tohle?

Když už jsme od rostlinné říše plynule přešli k živočišné, dostáváme se k májové hádance, komu si myslíte, že patří „diskotykadélka“ s malými žárovičkami na konci? Já jen podotýkám, že světýlka nakoncích nejsou nějaká volná tvorba ve Photoshopu či Corelu. Fotografie je tak, jak byla pořízena.

Pokud tušíte, napište nám odpověď na naši e-mailovou adresu. Jinak se správnou odpověď na májovou hádanku dozvíte zas až na konci měsíce.


Autor: Ota Beran
© 2009

Datum zveřejnění: 1. 5. 2009


Zpět na domovskou stránku
TOPlist
od 9. 11. 2009