Zpět na domovskou stránku

Aprílová hádanka

Víte, co je na fotografii?

Příroda nám od jara do zimy stále klade nějaké hádanky. Někdy jsou složitější jindy méně. Zkuste se zadívat na několik fotografií z tohoto ročního období a pokuste se uhodnout, co je na posledním snímku. Tak jen do toho.

sněženka podsněžník (Galanthus nivalis)

První snímek by snad ani nemohl být hádankou. Řeknete si: "Tu přece pozná každý!" Možná byste se ale divili, kolik lidí si dovede poplést sněženku podsněžník (Galanthus nivalis) a bleduli jarní (Leucojum vernum).
A víte, která z nich je na obrázku?

Inu, sněženka přece!

A copak nám to tu pokvete? Na větvičce raší květní pupen - jen jen rozpuknout. Také něco podobného obdivujete každé jaro na zahrádce, a pak se ještě nějakou dobu strachujete, aby nepřišly mrazy a vy jste se dočkali nějaké úrody?
Ano správně meruňka (Prunus armeniaca), strom pocházející nejspíše z Persie, i když tato konkrétní k nám přišla z Francie, jedná se totiž o odrůdu ‚Bergeron‘.

Meruňka (Prunus armeniaca)
jírovec maďal (Aescululus hippocastaneum)

Jaro má opravdu sílu, a tak vytrvale probouzí nový život. Kterýpak strom, či keř má takové obrovské pupeny. Že by to bylo tak složité?
Tak malá nápověda: při rašení tohoto stromu jeho pupeny pěkně lepí. Tak co, už víte co je zač?
No ano, je to jírovec maďal (Aescululus hippocastaneum) neboli kaštan koňský.

A to nejlepší na konec. Něco se nám tu dere ze země a je to krásně červené. Poznáte, co je na posledním obrázku? Celý duben si můžete lámat hlavu, co že jsem to na zahrádce vyfotografoval.

Správnou odpověď se dozvíte buď na začátku května nebo nám můžete poslat svůj tip elektronickou poštou, a pak se dozvíte takřka obratem, zda jste "hádali" správně.

Aprílová hádanka - víte co je na tomto obrázku?

Autor: Ota Beran

© 2009

Datum zveřejnění: 1. 4. 2009


Zpět na domovskou stránku
TOPlist
od 9. 11. 2009