Zpět na domovskou stránku

FUCKING, FUCKING, FUCKING,… anglický vulgarismus, nebo taky něco jiného?

Fucking je v angličtině velmi frekventované slovo. Zvláště v některých sociálních skupinách a při některých příležitostech. Jeho použití je velmi univerzální, ale nehodí se do každé společnosti, a to je i důvodem, proč se ve školách v hodinách angličtiny běžně neučí. Učit o tom, co je Fucking, by se přitom klidně mohlo i na základní škole, ale ne v angličtině, nýbrž v zeměpise. Přečtěte si i vy o tom, co je Fucking a kde ho najdete.

Kdo jede přes obec Fucking, obvykle se nechá vyfotografovat u cedule
Kdo jede přes obec Fucking, obvykle se nechá vyfotografovat u cedule

Proč v zeměpise? A co to ten Fucking vlastně je? Hora, řeka, gejzír,… či snad vodopád? Ale kdeže! Na mapě to budete těžko hledat, ale Fucking je malá vesnička s necelou stovkou obyvatel správně spadající do obce Tarsdorf v okrese Braunau am Inn nedaleko Salzburgu, neboli Solnohradu, v Horním Rakousku nedaleko hranice s německou spolkovou zemí zvanou Freistaat Bayern, hezky česky nazývaného Bavorsko.

Příjezd do vzorně uklizené obce s poněkud zvláštním názvem - Fucking
Příjezd do vzorně uklizené obce s poněkud zvláštním názvem - Fucking

Podle historických záznamů je tato osada velmi stará, existuje pod jménem Fucking již někdy od přelomu prvního tisíciletí po Kristu. Původ jejího názvu je nejspíš ještě mnohem starší. Prý je pojmenována podle pána, kterému původně patřila. Ten se jmenoval Focko, či Fucko, a odtud je už jen kousek ke slůvku Fucking označujícímu sídlo Fockových (Fuckových) lidí.

Nečekanou a nepříliš vítanou proslulost si osada Fucking získala díky anglickému významu slova „fucking“ popř. „fuck", které je vulgárním výrazem označujícím pohlavní styk. A tak se malá vesnička stala oblíbeným místem zastavení turistů z anglofonních zemí. Asi nejvyhledávanějším a nejfotografovanějším objektem vesničky je bezesporu dopravní značka označující její začátek a konec. U cedule s jménem Fucking se fotí turisté z celého světa. Ale bohužel nejen to, cedule je díky jménu osady častou obětí krádeží. Došlo to až tak daleko, že se v roce 2004 konalo referendum, v němž měli obyvatelé rozhodnout, zda si přejí změnu názvu vesnice, který vyvolává u anglicky mluvících lidí nepříliš žádoucí asociace. Lidé nakonec rozhodli o zachování názvu s tisíciletou historií. Proto bylo třeba přikročit k ochraně vandaly často atakované cedule. Muselo být provedeno masivní mechanické zabezpečení bránící její krádeži, a tak byla přivařena napevno k ocelovému profilu zabetonovanému hluboko v zemi. Teď už si zlodějští vandalové ceduli tak snadno neodvezou.

Všechno má svůj konec i Fucking
Všechno má svůj konec i Fucking

Až budete mít někdy cestu okolo Salzburgu a budete mít chuť někde na chvilku zastavit, tak navrhuji Fucking, to je dobrá volba. Není to tak veliká zajížďka a než stavět na kávu či cigaretu na dálničním odpočívadle či u pumpy, odbočte na vedlejší silnice, na navigaci nastavte kontroverzní jméno a vydejte se na Fucking. Projedete se kousek po vedlejších silnicích, uvidíte krásné vesničky, za nimiž se pasou pestrobarevná stáda dobytka. Poznáte malebnou krajinu na pomezí Horních Rakous a jižního Bavorska a budete se moci zastavit a vyfotit u světoznámé cedule na začátku krásné a upravené vesničky zasazené do šťavnatých luk - osady s tisíciletou historií a prozaickou venkovskou současností.

Ať žije Fucking!


Autor: Ota Beran
© 2010

Datum zveřejnění: 12. 12. 2010


Zpět na domovskou stránku
TOPlist