Zpět na domovskou stránku

Putování po Francii
aneb cesta na Sommet de l´Elevage - díl 1.

Když se mi v červnu dostala do rukou pozvánka na odborný zájezd do Francie, bylo mi jasné, že to je skvělá příležitost dozvědět se zase něco nového, a to nejenom o chovu masného skotu. A opravdu, za tento týden se mi podařilo nasbírat spoustu informací a inspirace... a také fotografií. A v několika článcích bych se o ně s vámi ráda podělila.

Clermont-Ferrand
Jeden z pohledů na město Clermont-Ferrand - cestou od Amboisovy fontány.

V jeden říjnový pondělní večer jsme se sešli u autobusu, kterým jsme se měli vydat na tuto dalekou cestu. Nálada byla výborná, však tu byla spousta známých tváří a všichni jsme se těšili, že se po mnoha hodinách strávených na cestě budeme moci pokochat chovatelskými úspěchy francouzských farmářů - naším cílem byla totiž především návštěva největší francouzské výstavy masného skotu Sommet de l´Elevage a několika farem s chovem francouzských masných plemen skotu: charolais, limousine a blonde d´Aquitaine.

Ale abychom se nekoukali pořád jenom na ten dobytek, tak byla do programu doplněna ještě návštěva historického centra města Clermond-Ferrand, ve kterém byla výstava pořádána.

bazilika Notre-Dame du Port
Notre-Dame du Port
Pár slov k městu Clermont-Ferrand

Západně od Lyonu došlo v roce 1731 ke spojení dvou měst: Clermont a Montferrand, a tak vzniklo město Clermont-Ferrand, které je správním střediskem departementu Puy-de-Dôme v regionu Auvergne v Centrálním masivu (Massif Central). V okolí města je množství naštěstí již nečinných sopek (na jedné z nich je město dokonce postaveno) a díky tomu je ve městě hlavním stavebním materiálem černý sopečný kámen.

další obrázky z Clermont-Ferrand

katedrála Notre-Dame de l´Assomption
Notre-Dame de l´Assomption
Bazilika Notre-Dame du Port

Významnou historickou památkou, zařazenou od roku 1998 na seznam světového dědictví UNESCO, je románská bazilika z bílého pískovce - Notre-Dame du Port - vybudovaná v 11. až 12. století. V letech 2007-2008 prošla téměř bazilika velkou renovací, která se vyhnula pouze kryptě.

další obrázky baziliky Notre-Dame du Port

Katedrála Notre-Dame de l´Assomption
Amboisova fontána (La fontaine d´Amboise)
La fontain d´Amboise

Dominantou města a sídlem clermontského arcibiskupství je gotická katedrála Notre-Dame de l´Assomption, jejíž stavba byla zahájena před polovinou 13. století a pokračovala až do počátku 19. století. K její výstavbě byl také použit černý lávový kámen a její dvě více než 96 metrů vysoké věže ční vysoko nad střechy městských domů.

další obrázky katedrály Notre-Dame de l´Assomption

kašny s pitnou vodou
V Clermont-Ferrand je nejedna kašna s pitnou vodou
La fontaine d´Amboise a další městské kašny

Ve městě vyvěrá více než dvacet minerálních pramenů a díky nim je Clermont-Ferrand významným dodavatelem balené pitné vody. Krom toho se na mnoha místech můžete setkat s různě umělecky ztvárněnými kašnami s pitnou vodou. V galerii se můžete přesvědčit, že mnozí z nás to nejednou vyzkoušeli. Také jsem otestovala jednu z nich a mohu potvrdit, že voda tu tekla výborná a osvěžující.

Významný církevní hodnostář Jacques d´Amboise (biskup clermontský v letech 1504-1516) nechal roku 1515 postavit z černého kamene překrásnou fontánu, která nese jeho jméno - La fontaine d´Amboise. Na lavičkách v parčíku u fontány si můžete odpočinout a pokochat se třeba pohledem na věž nedaleké katedrály Notre-Dame de l´Assomption nebo shlédnout dolů do města.

další obrázky kašen v Clermont-Ferrand

před hotelem la Maison de la Monne
u hotelu la Maison de la Monne
Na hotel do Olloix

Po procházce městem jsme se vrátili k našemu autobusu a vydali se vydali na cestu k hotelu. Ubytováni jsme byli nedaleko Clermont-Ferrand - ve vesnici Olloix v hotelu la Maison de la Monne. Obec Olloix se nachází na území s mnoha vyhaslými sopkami, takže krajina v jejím okolí je mimořádně zajímavá svým utvářením (a kam jen oko dohlédne jsou pastviny s ovcemi či skotem) a k sobě láká skupiny turistů.
Byli jsme moc rádi, když jsme během projíždění nespočetnými zákruty, kterými vedla úzká silnice na kopec do vesnice nepotkali žádné větší auto. Výhled do krajiny kolem hotelu byl vskutku úchvatný... ale po "vysilující" cestě jsem se na tu krásu ani pořádně soustředit nemohla ;o) A tak jsem tu ani neudělala příliš mnoho fotografií.

další obrázky od hotelu la Maison de la Monne

Ale jinak mám ještě spoustu fotografií z výstavy a z farem, a tak doufám, že se i na ně přijdete podívat.


Autor: Anna Marcinková
© 2009

Datum zveřejnění: 13. 10. 2009


Zpět na domovskou stránku
TOPlist
od 9. 11. 2009