Zpět na domovskou stránku

Pěstování fíkusů prožívá své těžké časy právě nyní, v zimě


„Já mám doma fíkusy, dělám s nimi psí kusy,“ chtělo by se říci spolu s rýmovánkou. Fíkusy jsou jedny z nejčastěji pěstovaných pokojových rostlin ozdobných listem. Právě v zimě nastává nejkritičtější období jejich pěstování. A někdy ani ty „psí kusy“ nedokáží zabránit opadu listů způsobenému nepříznivými zimními podmínkami.

Fíkovník (Ficus carica) je ovocným stromem či keřem dávajícím výborné sladké plody
Fíkovník (Ficus carica) je ovocným stromem či keřem dávajícím výborné sladké plody.

Fíkovníky jsou známé většinou jako stálezelené dřeviny z teplých oblastí převážně Asie, Afriky a Jižní Ameriky. Asi nejznámější a nejčastěji v domácnostech pěstovaný je fíkovník kaučukodárný (Ficus elastica) – to je ten, který si běžně vybavíte, když někdo řekne: „Máme doma fíkus.“ Je vybaven velikými kožovitými a sytě zelenými listy. Do rodu Ficus patří i lahodné ovoce (fíky) plodící opadavý fíkovník - Ficus carica.

Ficus benjamina – „benjamín“ – je velmi často pěstovaným drobnolistým neopadavým fíkusem s malými lesklými a u některých kultivarů i panašovanými listy. Často je pěstován jako pokojová bonsai a někdy vypadá díky svým ztlušťujícím kořenům velmi impozantně. Když píši „s neopadavými listy“, tak to ještě neznamená, že tomuto fíkusu listy nemohou opadat. Když u neopadavého fíkusu opadají listy, nevěstí to nic dobrého. Právě naopak, svědčí to na nějaký průšvih v podmínkách prostředí, v němž se rostlina nachází. S oblibou takové průšvihy přicházejí v zimě, kdy je málo světla a je obtížnější pro fíkus vytvořit odpovídající podmínky, nebo po zakoupení rostliny, kdy se setkáme s reakcí rostliny na změnu prostředí.

Fíkus (Ficus elastica) reaguje na nevhodné podmínky žloutnutím a opadem listů
Fíkus (Ficus elastica) reaguje na nevhodné podmínky žloutnutím a opadem listů.
Podmínky prostředí jsou důležité

Fíkusy a zvláště benjamíny vyžadují velmi dobré (ale rozptýlené) osvětlení, relativně stálou teplotu a vlhkost vzduchu. Zajistit všechno potřebné je zvláště v zimě dost velikým problémem. Nedávno jsem měl v poradně dotaz znějící nějak takto: „Před časem jsem si koupila fíkus, jenže mi jaksi opadává a já začínám být nervózní, neboť bych o něj nerada přišla. Myslím, že je to z přelití, ale ačkoli jsem ho nechala vyschnout, tak se to nelepší.“ Na tomto dotazu, který přišel vprostřed zimy, si můžeme dokumentovat i to, jak by dotaz v jakékoliv poradně vypadat neměl. Bez podrobných informací vám velmi těžko poradí i veliký odborník.

Drobnolistý fíkus (Ficus benjamina) má spoustu kultivarů s listy sytě zelenými i panašovanými
Drobnolistý Ficus benjamina má spoustu kultivarů - jak s listy sytě zelenými, tak i panašovanými.
Na druhé straně je v dotazu dobře popsána péče, která fíkovníkům vůbec nesvědčí. Pravděpodobně došlo k přelití substrátu, na které je fíkovník obzvláště v zimě (kdy dochází k náhlým změnám teplot vlivem občasného sálání topení a průvanem způsobeným větráním prováděným pečlivými hospodyňkami) velmi citlivý. Při přemáčení substrátu dochází velmi často k zahnívání kořínků. Další krok, který pěstitelka učinila, také nebyl nejšťastnější, nechala substrát vyschnout. Rostlina, která pravděpodobně o část kořenů přišla, je konfrontována se suchým „obdobím“, kdy zbývající část kořenů nestačí zásobovat rostlinu vláhou a té pak zcela logicky opadají listy, protože jimi odpařovanou vodu nestačí hnilobou redukované kořeny dodávat.

I když se nedaří, nic není ztraceno

Ale i při správném zalévání a přiměřeně vlhkém substrátu může fíkus zareagovat opadem listů na další nepříznivé podmínky – například průvan, na který je rovněž velmi citlivý. Stejným způsobem se může na redukci listové plochy vašeho rostlinného miláčka podepsat i prostý nedostatek světla, který může v zimě vlivem kratšího dne a časté podmračené oblohy přijít. Pokud jsme si jisti správným zaléváním, nelámejme nad fíkusem hůl. Jakmile se světelné podmínky spraví, tak na chráněném světlém stanovišti při správné teplotě a zálivce znovu vyrazí drobounké zelené lístečky a fíkus je zpravidla ještě krásnější než před jejich opadem.

Přeji úspěch při pěstování, aby vám vaše fíkusy dělaly jenom samou radost!


Autor: Ota Beran
© 2010

Datum zveřejnění: 5. 1. 2010


Zpět na domovskou stránku