Zpět na domovskou stránku

Violka vonná (Viola odorata), neboli hezky česky fialka

violka vonná (Viola ododrata)
violka vonná (Viola ododrata)

Violka vonná je nenápadným poslem jara, který je natolik notoricky známý, že ji snad ani není třeba příliš představovat. Možná snad právě proto bychom se neměli bát, že přijdeme o část svého majestátu, když ohneme záda, poklekneme a přivoníme jemné fialkové vůni. Pojďte si přivonět a obdivovat něžnou a křehkou krásu fialových kvítků.

Violka vonná (Viola odorata) je nizounká, jen asi 10 až 12 centimetrů vysoká, vytrvalá bylina rozmnožující se kořenujícími výběžky. Z oddenků vyrůstají jak listy, tak i nízké bezlisté květní lodyhy. Listy violky jsou okrouhle vejčité až ledvinité většinou širší než delší. Na okrajích jsou vroubkovaně pilovité, chlupatý řapík se noří do srdcovitě vykrojené čepele. V březnu až dubnu se objeví květní lodyhy, které nesou v horní polovině drobounké listence a vonné většinou tmavě fialové kvítky.

Violka vonná je na našem území známa a pěstována minimálně od středověku. I dnes roste nejraději v okolí lidských sídel. Její stanoviště nalezneme po celé Evropě: na severu až po Skandinávii, na východě je hranicí jejího rozšíření evropská část Ruska. Na jihu od nás roste od v severní Afriky přes Malou Asii až na Kavkaz. U nás ji najdete nejčastěji v parcích a venkovských zahradách na humózních propustných půdách v křovinách, parcích, sadech a na okrajích cest. Nejdříve kvete na výsluní sluncem vyhřívaných zdí, ale raději má polostín.

violka vonná (Viola ododrata)
violka vonná (Viola ododrata)

Violka je i léčivka - obsahuje například i alkaloid nazvaný právě podle fialky violin. Violka obsahuje i kyselinu salicylovou, známou z acylpyrinu a například i glykosid violaqercitrin , ale i vonné silice, které se dříve užívaly ve voňavkářství. Dnes už chemie umí tyto silice vyrobit ve větším množství a levněji než by to dokázala extrakce z droboučkých květů. Pokud chcete zaručeně přírodní fialkovou vůni, nebojte se pokleknout a přivonět si. Nyní je pro to ten nejvhodnější čas.


Autor: Ota Beran
© 2011

Datum zveřejnění: 29. 3. 2011


Zpět na domovskou stránku
TOPlist