Zpět na domovskou stránku

Divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum),
pomocnice při léčbě dýchacích cest

Léto budiž pochváleno… Ale co odpovíte, až se zima zeptá, co jste dělali v létě? Až začne být sychravo a přijdou první příznaky nachlazení, tak se jistě hodí bylinky, které jste během léta nasbírali. A divizna je jednou z těch nejúčinnějších a nejlepších léčivek, které nám příroda celé léto štědře nabízí, a to v podobě jejích květů svítících jak neony reklam. A protože kvete právě nyní, tak následujících pár řádků vám napoví, jak ji zužitkovat.

divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum)

Diviznu velkokvětou (Verbascum densiflorum) snad ani netřeba příliš představovat. Snad každý zná vysoké žlutě svítící „stožáry“, které kvetou po celé léto na mezích a stráních okolo železničních tratí (a mnohde se propracovaly i do zahrad a zahrádek).

divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum)
Divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum) je nápadná vysoká žlutě kvetoucí rostlina vyskytující se krom mezí, náspů a rumišť i ve venkovských zahrádkách.
Jak na diviznu

Divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum) je statná dvouletá bylina, která je v průběhu kvetení k nepřehlédnutí. Jak předchozí věta napovídá, tak kvete až v druhém roce věku, když z přízemní růžice sivých plstnatých dlouze oválných listů vyroste květní stvol vysoký někdy i přes dva metry. Na tomto květním stvolu jsou nahloučeny přímo „Van Goghovsky“ sírově žluté postupně rozkvétající květy. Divizna roste v sušších polohách kamenitých mezí obrácených k jihu, ale občas je pěstována i v zahradách. Kvete celé léto – zhruba od konce června do září. Sbírají se květy, které, jak už bylo řečeno, postupně nakvétají a pak rychle odkvétají, proto třeba vydávat se na sběr pokud možno každý den. Sušíme je co nejrychleji, buď na slunci, nebo lépe v otevřené troubě či v speciální sušičce bylin při teplotě do 60°C. Dobře usušený květ je nejlépe uložit do neprodyšně uzavřených mikrotenových sáčků. Z takto usušeného a uskladněného květu můžeme nejen v zimě vařit čaj užívaný při nachlazení a zánětech dýchacích cest. Ještě lépe je použít květ do čajové směsi: například se sušeným květem černého bezu a lípy. Protože jsou diviznové květy pokryty (tak jako celá rostlina) drobnými chloupky a tyto chloupky někdy mohou být při pití nepříjemné, je dobré z nich vyrobený čaj zfiltrovat přes husté plátýnko nebo ještě lépe fitrační papír. Přefiltrovaný čaj oslazený medem je na chuť velmi dobrý, a tak ani malí marodové neprotestují proti jeho pití.

čerstvě sebraný květ divizny velkokvěté (Verbascum densiflorum)
V květu divizny se nachází mnoho účinných látek působících zejména proti kašli a nachlazení.
Kde jsou skryty léčivé účinky?

Hlavními účinnými látkami v květech divizny působících při nachlazení a kašli jsou slizovité látky, a dále pak saponiny (verbascosaponin, verbascogenin), a flavonoidy například rutin, hesperidin, apigenin, luteolin, éterické oleje, karotenoidy… Každá z těchto látek má svůj vliv na lidský organismus a ve svých účincích se doplňují a podporují. Když si všimneme jen těch nejdůležitějších, tak v květech jsou obsaženy slizovité látky vytvářející ochranný povlak, který sliznici dýchacích cest chrání před vysoušením a tím odstraňuje dráždění k suchému kašli, saponiny a flavonoidy zase stimulují sekreci bronchiálních žlázek, a tak pomáhají ředění a rozpouštění hlenů, které jsou pak snadněji vykašlávány. Éterické oleje zas působí protizánětlivě. Vidíte, že působení látek obsažených v diviznovém květu je velmi sofistikované. Čajíčky teď ale raději ponechme dětem a já vám prozradím jeden recept na kapky proti kašli použitelné pouze pro dospělé.

sušený květ divizny velkokvěté (Verbascum densiflorum)
Tak vypadá sušená droga. Sušený diviznový květ se musí dobře uskladnit, aby neplesnivěl.
Diviznový elixír

Na recept diviznového léku proti kašli jsem přišel vlastně náhodou, když jsem na dovolené řešil problém jak naložit s nasbíraným diviznovým květem, který v počasí, jež panovalo, nechtěl (a vlastně ani neměl šanci) uschnout. Spíš než bych se propracoval k sušené droze, bych dostal sběratelsky hodnotnou kolekci plísní. Tato nezáviděníhodná situace mě inspirovala k tomu, že jsem koupil jemný potravinářský líh a začal jsem v něm diviznové květy macerovat. Postupně jsem recept vylepšoval, až se ustálil v podobě, která je při léčebném použití nejen účinná, ale i chutná. Dají se s ní léčit nejen nemoci dýchacího ústrojí, ale i ducha. Když si při sychravém počasí krátkého zimního dne dáte kapku diviznového elixíru, tak si vzpomenete, jak jste sbírali a nakládali ty krásné jasně žluté květy a jen vzpomínka na jejich „sluníčkovou“ barvu vám jistě vyhladí na čele vrásky a zažene veškeré chmury.

diviznový elixír z čerstvých květů
Diviznové květy je možno nakládat do jemného konzumního lihu a získaný macerát s obsahem účinných látek dá základ dobrému a chutnému prostředku nejen proti nachlazení, ale i proti špatné náladě.
Recept není snadný, ale provedení je jednoduché.

Přesný recept není jednoduché sestavit, protože sběr a nakládání divizny probíhá celé léto, a tak se stěhuje do stále větších nádob. Základem je čerstvě nasbíraný diviznový květ, který je přelit nejlépe jemným potravinářským lihem (dá se nahradit dobrou vodkou, ale pak dezinfekční účinek není maximální). Důležité je zbavit se hned při sběru všech malých černých broučků, kterých je v květech divizny opravdu požehnaně. Ne snad že by naložení v lihu nějak zvlášť škodili, jejich negativní účinek je spíše estetického charakteru, když pozorujete, jak se v macerátu postupně propadají ke dnu. Květy by měly být v lihu zcela ponořeny.

detail květu divizny velkokvěté (Verbascum densiflorum)
Detail květu divizny velkokvěté, ve kterém je skryto tolik léčivé síly…
Ředění koncentrace lihu je vhodné upravit, já osobně se řídím moudrem vyčteným z knih, které říká, že největší dezinfekční účinek lihu je při koncentraci 60 %. Květů použiji tolik, kolik jich dovedu nasbírat, lihu použiji tolik, aby květy byly ponořeny. Když končí sezóna kvetení divizen (a nakupování lihu), tak zpravidla měsíc počkám, sliji macerát a ochutím jej do pitelné podoby kvalitním včelím medem. Záleží na chuťových preferencích každého experimentátora (a na schopnosti lihu rozpouštět med). Ještě jsem si zvykl přidávat špetičku kyseliny citrónové, která není až tak nutná, ale můj jazyk v bylinkách prostě nějakou tu kyselinu hledá, tak proč bych mu nevyšel vstříc. Poté co je provedena technologická operace nazvaná dochucení, je třeba výslednou tekutinu medové barvy dokonale přefiltrovat, aby se zbavila všudypřítomných maličkatých chloupků z diviznových květů. Filtrovat se dá podobně jako čaj na ledasčem od laboratorního filtračního papíru, který je nejlepší, přes filtr do kávovaru až po husté plátýnko, kterým, už nějaké ty chloupky zpravidla proniknou.

Pak už zbývá naláhvovat a uskladnit nejlépe do chladu a temna. V zimě lze tento elixír užívat při prvních příznacích nachlazení, anebo při špatné náladě ze sychravého zimního počasí, nejlépe navečer, kdy už nebudete nikam potřebovat řídit auto, se dá užívat preventivně v nižších dávkách. Dávkování se neměří po kapkách, ale je třeba ho individuálně vyzkoušet. Na špatnou náladu zpravidla stačí 20 cl, při příznacích začínajícího nachlazení se denní dávkování může zvýšit až na 50 cl.

Ale pozor musí se střídmě, diviznové kapky by měly vydržet až do příští sezóny!


Autor: Ota Beran
© 2009

Datum zveřejnění: 14. 7. 2009


Zpět na domovskou stránku
TOPlist
od 9. 11. 2009