Doporučuji:
Zpět na domovskou stránku

Kouzlo háčkovaných deček, ozdob a dalších výrobků

Určitě jste i vy někdy obdivovali krajkovou lehkost háčkované dečky a říkali si, jestli je to tak složité, jak to vypadá. Jako vše to chce trochu šikovnosti, špetku fantazie a představivosti na vytváření vlastních návrhů nebo dobré oči na studování rozkresů... a spoustu cviku, protože "ušmodrchat" dečku, která bude vypadat tak, jako na obrázku v časopise nebo ve vaší fantazii, záleží především na tom, jak zvládnete utahovat jednotlivá očka.

velká kruhová dečka ze žluté melírované perlovky
Žlutá melírovaná dečka byla první, kterou jsem vytvořila a také mnohem větší než jsem čekala.

Vzpomínám si, jak jsme na základní škole v rámci výuky ručních prací zápasili s tím kouskem zahnutého kovu a klubkem příze. Nakonec jsme byli velmi šťastní, když se nám povedl jakž-takž pravidelný řetízek s několika řadami krátkých sloupků.
Myslím si, že to nejen ve mně zanechalo pocit, že jde o něco, co zvládne jen málokdo. Jenže nejspíš právě proto jsem se neustále snažila do taje tohoto umění proniknout. Doufám, že nakonec se mi to podařilo a některé z výtvorů vám představím.

pokojová araukárie se díky drobným háčkovaným ozdobám a sušeným plátkům pomeranče změnila v malý vánoční stromeček
Háčkované ozdoby a sušené plátky pomeranče změnily tuto pokojovou araukárii v miniaturní vánoční stromek.
Jak to začalo...

Jednoho dne jsem doma objevila sadu malých háčkovaných deček. Podívala jsem se na ně a řekla si, že to zase jednou zkusím. Koupila jsem háček, přízi a začala hledat vhodný návrh. Nechtěla jsem se hned na začátku pouštět do ničeho moc složitého, ale zase něco úplně jednoduchého mě taky zrovna dvakrát nelákalo.
Tak jsem objevila bílou dečku s jakýmsi květěm, který mi přišel zajímavý a zvládnutelný. Vybrala jsem si žlutou melírovanou přízi a začala.

Začít nebylo složité, ale dokončit takovou dečku je vždycky složitější - chce to totiž hodně trpělivosti a vytrvalosti, protože poslední kruhové řady už jsou dost dlouhé (a tím pádem i dost stereotypní) a někdy se zdají být vskutku nekonečné.

háčkovaná dečka - kvězda velká (průměr cca 38 cm)
Tato háčkovaná dečka dokáže vánočním svátkům přidat další kapku luxusu.
Přiznávám, že když se taková práce blíží ke konci, tak se opravdu těším... většinou i proto, že v průběhu práce objevím nějaký nový zajímavý vzor nebo mě napadne něco, co by se třeba dalo vyrobit, a chci to co nejdřív vyzkoušet, ale na druhou stranu nechci mít moc věcí rozpracovaných. Takže většinou nejdřív dokončím jednu věc a pak teprve pokračuji na další.

Uháčkováním to nekončí

Ale uháčkováním celá práce nekončí. Předpokládám, že stejně jako já sedáte k ručním pracem s čistýma rukama, takže prát se hotový výrobek nemusí, ale aby vynikly krajkové vzory musí se vypnout a naškrobit. A někdy dá tato závěrečná úprava pořádně zabrat... to se totiž objeví každá větší nepřesnost nebo nepravidelnost.

Když ale získáte dostatek cviku, tak je výsledek vašeho snažení opravdu nádherný a je se vskutku čím chlubit.
Navíc je háčkování výborným koníčkem, kterým se můžete bavit téměř kdykoliv a kdekoliv... já mám háček a klubíčko příze v kabelce vždy, když je pravděpodobné, že budu někde čekat - na autobusové zastávce, na nádraží, u lékaře a tak podobně - takové delší či kratší chvilky se dají strávit "šmodrcháním" něčeho pěkného.

A jak můžete vidět sami, tak se nemusí háčkovat jenom dečky a ozdoby (nebo podložky pod skleničky)... určitě jste se již setkali s háčkovanými vajíčky, košíčky, límečky, obaly na mobilní telefony a dalšími drobnými dárečky.

háčkovaný límeček háčkovaný límeček háčkovaný košíček háčkovaný košíček háčkované vajíčko

Také vás okouzlila krása háčkovaných výrobků, ale netroufáte se do toho pustit sami "na vlastní pěst", pak se můžete zúčastnit individuálního nebo skupinkového kurzu... nebo si některý z výrobků jednoduše objednat. V brzké době bude na naše webové stránky přidána aktualizovaná galerie háčkovaných výrobků, vč. ceníku.
Další informace můžete získat po zaslání dotazu na mou e-malilovou adresu.


Autor: Anna Marcinková
© 2009

Datum zveřejnění: 17. 4. 2009


Zpět na domovskou stránku
TOPlist
od 9. 11. 2009