Zpět na domovskou stránku

Novoroční tradice čtyř dobrých skutků

novoroční čtyřlístek Klubu českých turistů
Novoroční čtyřlístek Klubu českých turistů
Cesta konopišťským parkem nás vedla okolo vzrostlého smrku ajanského (Picea jezoensis) pocházejícího z východní Asie, který je velmi často využíván k tvorbě bonsají
Cesta konopišťským parkem nás vedla okolo vzrostlého smrku ajanského (Picea jezoensis) pocházejícího z východní Asie, který je velmi často využíván k tvorbě bonsají.

„Jak na Nový rok, tak po celý rok,“ říkávala moje babička. Když jsem byl malý, tak jsem to příliš nechápal. Dnes už to vím. Myslela, že by člověk měl být v novém roce lepší než v tom minulém. Spousta lidí si dává všelijaká novoroční předsevzetí, která většinou v krátké době vezmou zasvé. Není lépe na Nový rok udělat raději namísto předsevzetí nějaký dobrý skutek? My jsme s Klubem českých turistů zvládli hned čtyři.

Novoroční procházka je tradicí, kterou v naší rodině dodržujeme už dlouhá léta. Není špatné se po dlouhé silvestrovské noci projít někam do přírody. Rozhodně je procházka a nadýchání se čerstvého vzduchu dobrým startem do nového roku.

Novoroční čtyřlístek

Letos, stejně jako loni a předloni, jsme se zúčastnili tradiční novoroční vycházky benešovského odboru Klubu českých turistů (KČT) pořádané v rámci celostátní turistické akce Novoroční čtyřlístek. Součástí této akce je veřejná sbírka KČT pořádaná na podporu aktivit pro zdravotně handicapované spoluobčany.

Vybraná částka bude použita na úpravu vybrané turistické trasy tak, aby byla přístupná i pro vozíčkáře. V roce 2010 to bude trasa, vedená pod pracovním názvem Krajem Emy Destinové, nedaleko Třeboně, kolem penzionu v Lutové a okolím Nové řeky.

Kostel sv. Jakuba a Filipa na Chvojně se na prvního ledna 2010 ztrácel v mlhách
Kostel sv. Jakuba a Filipa na Chvojně se na prvního ledna 2010 ztrácel v mlhách
Kostel sv. Jakuba a Filipa se díky obětavé práci dobrovolníků podařilo zachránit, a tak může být milým cílem novoročního putování
Kostel sv. Jakuba a Filipa se díky obětavé práci dobrovolníků podařilo zachránit, a tak může být milým cílem novoročního putování
A jaké čtyři novoroční dobré skutky máme za sebou?
  1. Překonej svoji pohodlnost - jdi na Nový rok na výlet, procházku.
  2. Učiň něco pro své okolí - pozvi aspoň jednoho bližního ze svého okolí na tento výlet.
  3. Poznej, kde žiješ - projdi maličký kousek vlasti a poznej ho vlastními smysly.
  4. Přispěj potřebným částkou minimálně 20 Kč.

I když počasí nebylo nijak úžasné, kraj zahalila mlha a šlapat blátivými cestami za občasného mrholení nebylo chvílemi nic příjemného, přesto jsme po krásné cestě konopišťským zámeckým parkem plným vzácných dendrologických zajímavostí dorazili do cíle putování – do kostela sv. Jakuba a Filipa na Chvojně. Po krátké přestávce, věnované odpočinku a drobnému občerstvení, byl čas vyrazit k domovu – zpět do tepla rodinného krbu na nějaké dobré novoroční jídlo.

Nový rok jsme tak prožili nejen svátečně, ale i prospěšně, a to jak pro sebe a své zdraví, tak i pro druhé příspěvkem na dobrou věc. Když chcete dělat dobré skutky, nezůstávejte u nějakých hloupých předsevzetí, ale překonejte svou lenost a konejte je hned. My jsme začali hned na Nový rok podle mojí babičky: „Jak na Nový rok, tak po celý rok!“

Všechno nejlepší v novém roce!


Autor: Ota Beran
© 2010

Datum zveřejnění: 1. 1. 2010


Zpět na domovskou stránku