Zpět na domovskou stránku

Přichází čas pro ptačí budku

Myslíte, že je na ptačí budku ještě dost času? Nedejte se mýlit. Právě teď je ten správný čas, kdy je třeba nějakou budku postavit, aby se dala v časném předjaří umístit do zahrady. Tak si na ni ptáci budou moci zvyknout – a až přijde ten pravý čas k hnízdění, tak ji třeba obsadí.
Nevíte jak to udělat, aby v ní mohli bezpečně vyvést mladé a rozšířili počet vašich pomocníků v boji se škodlivým hmyzem? Trochu inspirace můžete najít v tomto článku.

Začínáme stavět ptačí budku

Postavit ptačí budku není nic složitého. Stačí na to pár prkének, trochu nářadí a alespoň nepatrně šikovné ruce.

Ptačí budka je v zimě sice opuštěná, ale přesto je pěkným zahradním doplňkem.
Ptačí budka je i v zimě pěkným doplňkem zahrady, a co teprve na jaře a v létě, když můžete pozorovat její obyvatele.

Nejdříve je potřeba ujasnit si pro jaký druh by měla budka být a podle toho zvolit velikost a její provedení. Pokud máte touhu ubytovat nějaký „exotičtější“ druh, je nejlepší cestou vyhledat konkrétní plány s přesnými rozměry a provedením. Nicméně, opustíte-li myšlenky na stavbu budek pro poštolky, sovy či rorýse a stačí vám nabídnout bydlení „obyčejnějším“ druhům zahradních pomocníků, jako jsou sýkory či lejsci, tak si tu můžete přečíst pár jednoduchých zásad a rad.
I když jste se rozhodli pro „obyčejný sýkorník“, nepropadejte malomyslnosti, ono se v budce může usadit i něco „vzácnějšího“ či spíše nenápadnějšího a méně vídaného, jako se to stalo mně, když se do budky pro sýkory, kterou jsem umístil na olši tak, abych mohl pozorovat své nájemníky z balkónu chaty, nastěhoval krutihlav. Stal se vděčným námětem letních pozorování a nakonec se mu povedlo spokojeně vyvést své mladé.

Co se musí udělat?
Ptačí budka má tvar a velikost podle toho pro který ptačí druh má být určena.
Ptačí budka má velikostí i tvarem odpovídat druhu ptáků, které chcete ubytovat.
Bidélko před vstupním otvorem není nezbytností.
Na stavbu ptačí budky je nejvhodnější použít asi 1,5 cm tlusté nehoblované prkno z tvrdšího dřeva. Na výšku by budka měla mít asi 25 až 30 cm. Minimální půdorys podlážky by měl být 10 x 10, lépe 12 x 12 cm. Budku je nejlépe slepit dispersním lepidlem a sešroubovat nekorodujícími vruty (v nouzi postačí i hřebíky). Vletový otvor by měl být asi třináct centimetrů nad podlážkou. Průměr vletového otvoru určuje pro jaký druh je budka určena: 27 mm je pro uhelníčky, modřinky a babky, 30 až 32 mm lépe vyhovuje koňadrám, lejskům případně brhlíkům. Pokud to s velikostí vletového otvoru přeženete nebo se vám stane to, co mně loni na podzim, když jeho velikost po mně „opravil“ datel, může se vám stát, že se v budce zabydlí vrabci nebo dokonce špačkové.
Dokončovací práce

Je docela jedno, jestli pod vletovým otvorem zvenku zasadíte bidélko nebo ne, jestli bude mít stříška sklon nebo ne. Je ale pár věcí, na které byste zapomenout neměli. Především, nezapomeňte vyvrtat ve dně několik drenážních otvorů. Dále je vhodné udělat odklápěcí střechu, aby bylo možno po skončení sezóny budku vyčistit a omezit případný výskyt parazitů. Pokud se na vaší zahradě vyskytují kočky a máte obavu, aby vašim malým podnájemníkům neublížily, stačí zevnitř pod vletový otvor nalepit malý trojúhelníkový špalíček, aby kočka nemohla dosáhnout na dno. Aby budka nesvítila novotou a lépe splynula s okolní přírodou, je vhodné ji namořit buď vodovým, nebo lihovým mořidlem – do příští sezóny už se o patinu postará příroda sama.

Vybrat vhodné místo pro ptačí budku je důležitým úkolem.
Nejlepší místo pro ptačí budku je klidné, dostatečně bezpečné před kočkami, chráněné před letními poledními paprsky a vstupní otvor nesmí směřovat proti směru převládajících větrů.
Kam s ní?

Nakonec zbývá vyřešit asi to nejdůležitější – kam ptačí obydlí správně připevnit, aby se v něm opeřeným obyvatelům líbilo. Je třeba zvolit klidné místo, aby ptáci nebyli rušeni. Budka by neměla být pověšena příliš vysoko, aby se po sezóně dala snadno vyčistit, ale také by neměla být příliš nízko, aby se k ní nedostaly příliš snadno kočky. Je třeba ji pověsit tak, aby na ni nemohlo pálit letní polední slunce, protože by se přehřívala. Neměla by ani mířit proti směru převládajícího vzdušného proudění, aby vítr proti vletu nemohl hnát dešťové kapky. Vchod by měl mířit spíše mírně k zemi, aby do budky nemohlo tak snadno zatékat.

Pokud se vám podaří těmto požadavkům vyhovět, tak nezbývá než doufat, že si nějaká ptačí rodina v bytové krizi vámi nabízené možnosti bydlení všimne a přijme ji.

Držím vám palce!

Autor: Ota Beran
© 2009

Datum zveřejnění: 22. 2. 2009


Zpět na domovskou stránku
TOPlist
od 9. 11. 2009