Zpět na domovskou stránku

Malá encyklopedie plemen skotu

plemeno bazadaise (Francie)

Při potulování se po výstavišti při nevětší výstavě masného skotu ve Francii - Sommet de l´Elevage - jsem se zadívala na skupinu šedých zvířat, o kterých se rozhodně nedá říci, že by byla nudně šedivá. Jednalo se o masné plemeno bazadaise, pro které je typická nejen výborná kvalita masa, ale také obrovská přizpůsobivost.

krávy plemene bazadaise na pastvě
Plemeno bazadaise je v horách doma - Pyreneje

Když už jsem si na výstavě Sommet de l´Elevage nafotila zástupce tohoto plemene, rozhodla jsem se, že se pokusím o něm zjistit něco více. První pohled jsem upřela k výstavnímu katalogu. Tam jsem zjistila, že toto plemeno zřejmě ještě nemá oficiální internetové stránky (jak jsem se dozvěděla později, tak plánují jejich spuštění v průběhu roku 2010). Jestliže jsem se tedy chtěla dozvědět více, tak mi nezbylo nic jiného než použít e-mailovou adresu, kterou tam organizace Excellence Bazadaise měla uvedenu. A úspěch se dostavil... nevím, jestli zapůsobil můj zájem o plemeno, nebo moje francouzština, ale po několika e-mailech jsem získala informace pro následující článek.

krávy plemene bazadaise na pastvě
V Pyrenejích se pohledem z vrcholků kochají i krávy plemene bazadaise.
Historie a současnost

Původ plemene bazadaise sahá daleko do historie a jeho obliba spočívala nejenom v mimořádné síle a vytrvalosti, se kterou dokázala tato zvířata pracovat na polích, ve vinicích nebo v lese. Jeho výskyt je spojován zejména s oblastí Akvitánie a Středních Pyrenejí.

Plemenná kniha pro plemeno bazadaise byla založena v červenci roku 1896 a od července 2008 funguje organizace EXCELLENCE BAZADAISE zabývající se řízením selekčního programu a vedením plemenné knihy.
V současné době je 160 chovatelů členy plemenné knihy a je v ní zapsáno 3 200 plemenic starších dvou let a 150 býků.

V současnosti je plemeno bazadaise chováno specielně k produkci masa (průměrná velikost stáda je 35-40 krav) - jeho obliba je založena jak na jeho chovatelských, tak na jeho jatečných kvalitách.

býček plemene bazadaise
Půlroční býček plemene bazadaise s výborným zevnějškem.
Chovatelské a jatečné vlastnosti

Plemeno bazadaise se vyznačuje zejména mimořádnou odolností, snadnými porody, výbornými mateřskými vlastnostmi, jemnou kostrou a výborným utvářením zevnějšku. Toto plemeno se dokáže přizpůsobit všem půdnim typům a nadmořským výškám (bez problémů se pasou i v nadmořské výšce 2 400 metrů).

Jalovice se poprvé připouští ve věku kolem 21 měsíců, takže prvního otelení se u nich dočkáme ve věku 30-33 měsíců. Přibližně 18-20 procent plemenic je inseminováno a průměrné mezidobí se v závislosti na způsobu chovu pohybuje v rozmezí 370-400 dní.

kříženec bazadaise x red angus
Užitkové křížení v Chile:
bazadaise x red angus

Pokud jde o růstovou schopnost, tak telata plemene bazadaise dosahují ve 120 dnech hmotnosti 164 kg, ve 210 dnech jsou na 250 kg a v jednom roce mají 360 kg.
Pro jatečné účely jsou nejčastěji využívány následující kategorie skotu: mléčná telata ve věku 4-5 měsíců o živé hmotnosti 200-240 kg. Býčci ve věku 15-16 měsíců s hmotností jatečně opracovaného těla (JOT) 420-450 kg. Býci ve věku mezi 36 a 50 měsíci, jejichž JOT dosahují hmotností 500-650 kg.

kříženec bazadaise x (bazadaise x holstein)
Užitkové křížení:
bazadaise x (bazadaise x holštýn)
Šlechtění a křížení

Organizace Excellence Bazadaise řídí šlechtitelský program, jehož cílem je zlepšení vývoje osvalení a růstové schopnosti zvířat při zachování základních vlastností krav bez tržní produkce mléka.
Pracovníci stanice pro hodnocení zvířat poskytuje chovatelům zapojeným do šlechtitelského programu připařovací plány na 1-2 inseminační býky ročně a doporučení vhodných býků k využití v přirozené plemenitbě.

Inseminační dávky býků plemene bazadaise putují v současnosti do mnoha zemí světa, kde jsou využívány pro užitkové křížení s dojnými a místními plemeny ke zlepšení masné produkce, zejména pokud jde o vývoj osvalení a rychlost růstu. S kříženci se tedy můžeme setkat u producentů hovězího například ve Velké Británii, ve Španěsku, ve Švýcarsku nebo v Belgii, ale svou cestu našlo toto plemeno i do mnohem vzdálenějších končin světa - do Chile a Austrálie.
Nicméně i plemenná zvířata občas opustí svou domovinu, aby obohatila plemennou škálu a genetickou rozmanitost stávajících populací skotu. Jak jsem již zmiňovala ve druhém dílu článku Putování po Francii, tak pět jalovic bude působit v České republice, tak přeji jim i novému majiteli mnoho úspěchů.

Tímto článečkem však moje komunikace s organizací Excellence Bazadaise nekončí, mám ještě pár zvídavých dotazů, na které bych ráda znala odpověď. Pokud i vy nějaký dotaz máte, tak mi pošlete mejlíka a já se zeptám.

Nové stránky plemene bazadaise (ve francouzštině) - Excellence Bazadaise


Autor: Anna Marcinková, Bernadette Darcos, Foto: archiv Excellence Bazadaise
© 2009 jakékoliv použití obsahu tohoto článku, tj. textu a fotografií, je možné pouze s písemným souhlasem autorů

Datum zveřejnění: 16. 11. 2009


Zpět na domovskou stránku
TOPlist