Zpět na domovskou stránku

Umíte pěstovat ananasovník chocholatý (Ananas comosus)?

vrcholovou listovou růžici ananasovníku chocholatého (Ananas comosus) je potřeba před zasazením správně připravit
Z ukroucené vrcholové růžice odtrháme tolik listů, aby zůstalo alespoň dva centimetry holého středu.

Také se vám občas stává, že v prodejně s ovocem obdivujete krásné ananasy a přemýšlíte, jakpak asi vypadá rostlina, na které toto lahodné ovoce roste, a zda by se dala pěstovat? Pěstování ananasovníku chocholatého (Ananas comosus) není nic až tak složitého a v podstatě za pár korun můžete mít tuto rostlinu doma a ani ji nemusíte kupovat za drahé peníze někde v květinářství. Poradím vám jak na to.

růžici ananasovníku zasadíme do perlitu a udržujeme ho vlhký
Připravenou růžici zasadíme do perlitu, který pak udržujeme vlhký.
Kupte si ananas

Celé kouzlo začíná koupí nějakého pěkného ananasu v prodejně ovoce zeleniny. Jak si vybrat ten nejlepší? Podívejte se v jakém stavu je vrcholová růžice. Je třeba, aby byla v co nejzachovalejším stavu, to znamená, aby byla zelená a nikoliv žlutá nebo hnědá. Ale hlavně, nesmí být zaschlý nebo vyhnilý střed růžice!

Růžice se musí ukroutit

Vrcholovou růžici zásadně neodřezáváme, ale ukroutíme. Vím, zní to divně, ale není to nic složitého. Prostě jednou rukou chytíme plod, druhou uchopíme vrcholovou růžici a kroutíme každou část na jinou stranu, dokud nedojde k oddělení. Pokud bychom růžici odřízli, nejspíš by na ní zůstaly kousky dužniny a ty by zahnívaly.

nejpozději za měsíc vyrostou ananasovníku první kořínky
Nejpozději za měsíc vyrostou první kořínky.
Spodní listy je třeba odstranit

Nyní se bez bázně vrhněte na spodní listy vrcholové růžice a jeden po druhém odtrhávejte. Můžete si při tom třeba říkat: má mě ráda, nemá mě ráda, má mě ráda,… U této bohulibé činnosti nějakou chvíli vytrvejte. Minimálně tak dlouho než ji otrháte tak, že zůstanou na spodu aspoň dva či tři centimetry holého středu.

Stimulovat není nutné

Pokud nyní necháte tuto otrhanou růžici nějakou dobu (třeba do druhého dne) zaschnout, rozhodně neuděláte chybu. Stejně jako ji neuděláte, pokud na tuto "oholenou" část použijete stimulátor zakořeňování. Ale rozhodně to není nezbytné, ananas dobře zakoření i bez této stimulace. Jen se jeho použitím zakořenění o dost urychlí.

detailní pohled na kořeny ananasovníku
Detailní pohled na nové kořínky ananasovníku.
Způsobů, jak zakořenit, je víc

Někdo tvrdí, že růžici ananasovníku stačí položit na hrdlo zavařovací sklenice, ve které je trochu vody. Jiný tvrdí, že stačí vlhký písek, případně míchaný s rašelinou. Já mám na zakořeňování všeho nejraději docela obyčejný perlit (nebo Agroperlit, jak je jeho současný obchodní název). Do vlhkého perlitu stačí zapíchnout připravenou růžici zeleným nahoru, jak se říká ve starém vtipu o zahradnickém učedníkovi. Potom je dobré se postarat o zvýšenou vlhkost vzduchu - třeba přetažením mikrotenového sáčku přes zakořeňující listovou růžici. Nicméně, ten je dobré občas na chvíli sundat, abychom to s tou vzdušnou vlhkostí nepřehnali a dílo vám nezplesnivělo.

Pokud má zakořeňující růžice dost tepla, světla a použili jste stimulátor, tak už za čtrnáct dní můžete pozorovat, jak se objevují první kořínky. A nejpozději za měsíc už může být ananas zasazen v hlíně.

Zkuste to a uvidíte, jak je to jednoduché. A já na oplátku slibuji, že vám brzy poradím, co dobrého vyrobit z toho nepoužitého zbytku, který vám zůstane po ukroucení vrcholové růžice…

Tak hodně štěstí při pěstování.


Autor: Ota Beran
© 2009

Datum zveřejnění: 10. 6. 2009


Zpět na domovskou stránku
TOPlist
od 9. 11. 2009